Dbejte na zvýšenou informovanost a sledujte informační kanály

Prvním pravidlem je sledovat všechny dostupné informační kanály a média, ať už rádio, televizi nebo internet. Tyto zdroje vám poskytnou důležité informace nebo dokonce i pokyny jaká opatření a doporučení podstoupit. Co nejvíce omezte pohyb mezi větším množstvím osob a pokud možno zůstávejte s blízkými. Pokuste se zachovat klid a hlavně nepanikařte. Budete moci řešit věci s rozumem a tím pádem budete ve větším bezpečí jak vy, tak i vaše okolí.

Voda je hlavním zdrojem pro přežití

Pitná voda je základním kamenem pro lidský organismus. Tělo bez této tekutiny dlouho nevydrží a je tedy nutné udělat si zásoby. Pitná voda se v domácnosti nikdy neztratí. Můžete si koupit jak vodu balenou, tak i nějaký typ filtračního zařízení (např. filtrační konvici za pár stokorun). Mimo přímou konzumaci ji můžete uplatnit také při vaření.

Trvanlivé potraviny

Nepodceňujte ani zásoby trvanlivých potravin. Člověk sice vydrží delší dobu bez jídla, ale tento typ potravin můžete skladovat dlouho a je možné ho využít, i když pojedete kempovat nebo na dovolenou. Můžete si udělat zásoby mouky, těstovin, rýže, luštěnin a všelijakých druhů paštik a konzerv. Důležitými surovinami jsou i ovoce a zelenina, můžete je koupit mražené a uchovávat pár měsíců. Také kvašená zelenina je pro imunitu nedoceněným pomocníkem.

Dodržování hygienických zásad

Důležitým faktorem je ochrana a dodržování hygienických zásad

V době zvýšeného rizika nákazy nemocí je nutné dodržovat hygienické zásady a dbát na preventivní opatření. Pořízení antibakteriálního mýdla, gelu a dezinfekce vás vyjde na pár korun a hodí se v každém případě. Dobrým pomocníkem jsou i respirátory, roušky nebo ochranné brýle. Vyplatí se mít v domácnosti lékárničku s náplastmi a obvazovým materiálem. Nějaké ty vitamíny a minerály v tabletách a různé léky. Například antihistaminika, léky proti bolesti a také léky, které užíváte pravidelně. Hodí se i nějaký ten záložní zdroj světla. Mohou to být petrolejové lampy, svíčky nebo čelovky a kapesní svítilny.

Shrnutí

  • dostatek pitné vody,
  • trvanlivé potraviny (mouka, těstoviny, rýže, paštiky, konzervy, mražené ovoce
    a zelenina, kysaná zelenina),
  • dezinfekční přípravky (antibakteriální mýdla, gely),
  • ochranné pomůcky (jednorázové rukavice, respirátory, roušky),
  • lékárničku s léky a obvazovým materiálem,
  • záložní zdroj světla (petrolejové lampy, svíčky, svítilny).
econea.cz