Olivový olej má mnoho benefitů pro lidské zdraví. Ten by neměl chybět v žádné kuchyni. Jeho využití je velmi bohaté a díky jeho přednostem a přínosům patří k základním olejům, které je vhodné využívat. V tomto článku se dozvíte, jak je olivový olej prospěšný pro lidské zdraví.

Lisování za studena je běžný způsob výroby olivového oleje bez použití tepelné úpravy nebo chemikálií. Zahrnuje rozdrcení oliv do pasty, poté pomocí mechanického lisu dochází k oddělení oleje od buničiny. Podle evropských potravinových norem nesmí teplota překročit 27 °C.

Díky lisování za studena si olivový olej udržuje svoji nutriční hodnotu, protože živiny a prospěšné rostlinné sloučeniny se mohou rozkládat pod vlivem vysokých teplot. Extra panenský a panenský olivový olej jsou vždy lisovány za studena.

Zde je 5 výhod používání za studena lisovaného olivového oleje:

1. Vysoký obsah živin

Protože se jedná téměř o čistý tuk, má olivový olej vysoký obsah kalorií. 

Typy mastných kyselin v něm obsažené jsou však neuvěřitelně zdravé. Ve srovnání s dietami s vysokým obsahem nasycených tuků jsou ty s vysokým obsahem nenasycených tuků spojeny se sníženým rizikem srdečních chorob, cukrovky 2. typu, rakoviny a jiných chronických onemocnění.  

Olivový olej se může pochlubit také obsahem vitaminů E a K. Vitamin E je silný antioxidant podílející se na imunitní funkci, zatímco vitamín K hraje klíčovou roli při srážení krve a zdraví kostí.  

Pouze 1 polévková lžíce (15 ml) studeného lisovaného olivového oleje obsahuje 

  • Kalorie: 119 
  • Celkový tuk: 13,5 gramu 
  • Nasycené tuky: 2 gramy 
  • Mononenasycené tuky: 10 gramů 
  • Polynenasycené tuky: 1,5 gramu 
  • Vitamin E: 12,9 % doporučené denní dávky 
  • Vitamin K: 6,8 % doporučené denní dávky 

Olivový olej lisovaný za studena také obsahuje nejméně 30 prospěšných rostlinných sloučenin, z nichž mnohé jsou silnými antioxidanty s protizánětlivými účinky. 

Olivový olej extra virgin Natural 

Nádherně zlatozelený olej z prvního lisování, vyroben čistě mechanickými postupy a ručního sběru 100 % z odrůdy oliv Koroneiki.

Olivový olej extra virgin Natural pochází z vyhlášené řecké oblasti Kalamata. Použití odrůdy Koroneiky zaručuje oleji jeho znamenitou ovocnou chuť s tóny hrušek a mandlí. Olej má zlato-zelený odstín, s vyváženou a dlouhotrvající pestrou chutí.

země původu: Řecko

2. Je plný zdravých tuků

Olivový olej lisovaný za studena zdrojem mnoha druhů mastných kyselin, přičemž 71 % těchto mastných kyselin tvoří kyselina olejová. Studie naznačují, že kyselina olejová a další nenasycené tuky mohou pomoci snížit LDL (špatný) cholesterol, pokud se konzumuje místo nasycených tuků.  

Dalších 11 % mastných kyselin v olivovém oleji pochází z omega-6 a omega-3 mastných kyselin. Tyto dva nenasycené tuky se podílejí na hlavních tělesných procesech, jako je regulace krevního tlaku, srážení krve a reakce imunitního systému. 

p

Co je kyselost olivového oleje

Kyselost u olivového oleje neznamená kyselou chu´t. Kyselost je ukaaztel kvality. Ukazuje množství volných mastných kyselin. Určuje se laboratorně. Extra virgin olej nesmí obsahovat více volných kyselin než 0,8 g/100 g oleje. Při vyšší kyselosti nesmí být označen jako extra virgin, ale jen virgin.

Nízká kyselost zaručuje, že olivový olej byl vyrobený ze zcela zdravých plodů a výroba proběhla při optimálních podmínkách.

( zdroj: BioAbecedář, Hana Zemanová, 2017, str. 93 )

3. Obsahuje silné antioxidanty

Olivový olej lisovaný za studena obsahuje více antioxidantů než olivové oleje nižšího kvality, protože není znehodnocen tepelnou úpravou. 

Antioxidanty brání vaše tělo před nestabilními molekulami nazývanými volné radikály. Což pomáhá odvrátit chronické stavy, jako jsou srdeční choroby, cukrovka a rakovina. 

Na polévkovou lžíci (15 ml) obsahuje olivový olej 12,9% doporučené denní dávky vitaminu E – esenciální živiny a silného antioxidantu. Je také bohatý na rostlinné sloučeniny, jako je oleuropein a hydroxytyrosol, u kterých se prokázaly silné antioxidační vlastnosti. Vědci se domnívají, že tyto sloučeniny mohou být částečně odpovědné za přínosy středomořské stravy, včetně silnějších kostí a sníženého rizika srdečních chorob, mozkových chorob a některých druhů rakoviny. 

Olej olivový extra panenský 500 ml BIO BIO PLANETE

Výborný extra panenský olivový olej z jižní Itálie je vyroben z oliv, které pocházejí ze stoletých olivových hájů. Plody stromů jsou ručně sbírány, pečlivě tříděny a za studena lisovány. Tímto způsobem vzniká unikátní olej s příjemnou lehkou olivovou chutí.

BIO PLANETE se stala roku 1984 první evropskou organickou lisovnou oleje.

země původu: Itálie

4. Působí protizánětlivě

Předpokládá se, že dlouhodobý chronický zánět může být zodpovědný za mnoho zdravotních problémů, včetně srdečních chorob, cukrovky, rakoviny, artritidy a Alzheimerovy choroby.  

Studie naznačují, že olivový olej může přispět ke snížení zánětu díky vysoké koncentraci zdravých tuků, antioxidantů a sloučenin, jako je oleokantal. 

5. Pomáhá chránit před srdečními chorobami

Srdeční onemocnění je hlavní příčinou úmrtí mužů i žen na celém světě a každoročně odpovídá za více než 17 milionů úmrtí. 

Četné studie ukazují, že nahrazení potravin s vysokým obsahem nasycených tuků olivovým olejem může pomoci snížit vysoké hladiny LDL (špatného) cholesterolu a krevního tlaku – dvou hlavních rizikových faktorů srdečních chorob.  

Jedna studie u více než 84 000 žen zjistila, že nahrazení 5 % nasycených tuků potravinami s vysokým obsahem mononenasycených tuků, včetně olivového oleje, snížilo riziko srdečních chorob o 15 %. 

Ukázalo se také, že středomořská strava, která je založena na olivovém oleji jako hlavním zdroji tuku, snižuje riziko infarktu a mrtvice až o 28 %. 

Bio Extra panenský olivový olej Ecoato 500ml

Extra panenský olivový olej značky ECOATO je lisovaný za studena z ručně sbíraných oliv vypěstovaných drobnými farmáři, členy sdružení COATO. Tento olej má zlatavou barvu a výraznou typickou chuť a vůni. Je vynikající na saláty a do pokrmů středomořské kuchyně.

Doporučujeme používat tento vysoce kvalitní olej ve studené kuchyni do salátů, pomazánek a zálivek a pro dochucení polévek a pokrmů na konci vaření. Vhodný je však i na smažení.

země původu: Španělsko

Shrnutí 

Olivový olej lisovaný za studena si obsahuje více živin než olivové oleje ošetřené teplem. Je plný zdravých tuků, vitamínů E a K a několika antioxidantů a protizánětlivých látek. Tyto živiny mohou kromě dalších výhod podporovat zdraví mozku a srdce. 

BioAbecedář Hanky Zemanové – 2., aktualizované vydání 

Hana Zemanová

Nakladatelství: Smartpress

BioAbecedář je přehledný a kompletní průvodce světem zdravých potravin, nazývaný „biobible“. Kniha vás naučí zdravé potraviny rozpoznat a hlavně je skutečně denně vařit. Obsahuje nejen informace, ale také 60 oblíbených receptů z opomíjených surovin, nabízí srovnání pohledů západní i čínské dietetiky, názory ajurvédy i makrobiotiky, vždy v souladu s přirozeným selským rozumem.

Nové vydání, které je kompletně aktualizované a zohledňuje rozšiřující se sortiment biopotravin i aktuální poznatky z oblasti zdravé výživy.