Jídelní stůl je podobně jako krb srdcem domova. Stává se středobodem veškerého dění v domácnostech. Dobrý jídelní stůl slouží řadu let nejen ke každodennímu stolování a proto je jeho výběr poměrně zásadním rozhodnutím.

Volba vhodné velikosti

Velikost jídelního stolu je podstatná. Než vypukne nákupní proces, musíte začít měřením stolu. V okolí stolu je třeba zachovat asi 80 cm volného prostoru proto, aby se za stůl pohodlně usedalo.

Jestliže má jídelní stůl sousedit s kuchyňskou linkou, má volný prostor mezi nimi činit až 120 cm. To proto, abyste mohli zároveň od stolu odsunout židli a přitom se dala ještě otevřít i zásuvka.

Pro každého strávníka u stolu by mělo být na stolní desce dostatek místa na prostírání, a to cca 60 cm x 35 cm. Takový prostor vám zajistí, abyste do sebe vzájemně při jídle nenaráželi lokty.

Volba materiálu

I když bychom měli rádi svůj jídelní stůl třeba právě ze skla, vždy je potřeba zvážit výhody a nevýhody toho kterého materiálu. Z praktického hlediska je skleněná deska stolu nejméně praktická. Zvláště, pokud jsou v rodině malé děti, hrozí nebezpečí úrazu, a taky neustálé čištění desky stolu nebude pravděpodobně tím, co od stolu očekáváte. Navíc, pokud máte v plánu stůl často stěhovat, neměl by být zrovna těžký anebo objemný, a to bývají jak skleněné stoly, tak masivní dřevěné.

Průhledný stůl dodá prostoru vzdušnost

Máte-li málo prostoru, mohl by se vám hodit průhledný stůl, například z akrylátu nebo třeba i ten ze skla. Průhlednost dodá malému prostoru vzdušnost. Dřevěné stoly mívají tu výhodu, že se dají při menším poškození přebrousit, a tak vypadají i po nehodě opět skvěle.

Také by se měly dřevěné stoly vždy pravidelně olejovat, zabrání to tomu, aby například salát z červené řepy nadělal na stole příliš velké škody. Pokud ani dosud nemáte vybrán materiál, jsou tu ještě další možnosti jako například dřevěná dýha, nebo fólie. Stoly z těchto materiálů jsou lehké, cenově dostupné a snadno se udržují.

Myslete i do budoucna – využití stolu

V některých rodinách se stává jídelní stůl středobodem nejen rodinných, ale i přátelských setkání. Jinde se u jídelního stolu píšou domácí úkoly, v jiných rodinách slouží jídelní stůl i jako pracovní. V takových případech je třeba počítat s místem u stolu navíc.

Výsledným řešením nemusí být ale jen velký stůl, můžete se vydat cestou dvou středně velkých stolů. Ty se pak dají flexibilně spojovat k sobě buďto dlouhou nebo krátkou stranou, a tak se plošně přizpůsobí aktuálním potřebám. U takto spojených stolů se dobře hrají deskové hry nebo slaví velké rodinné události.

Polovičatá řešení pusťte z hlavy

Nejvhodnější řešení ohledně vašeho nového stolu bude jednoduše vyřešené, když si uvědomíte, co u jídelního stolu děláte nejčastěji. Bát se nemusíte ani kulatého stolu. To, že by mohl zabírat více místa, je jen zdánlivý dojem. Navíc, pokud u stolu rádi konverzujete, pak u toho kulatého to bude ještě mnohem příjemnější.

Kulaté stoly

Jídelní kout se díky kulatému stolu jakoby více otevře. Konverzuje se u něj lépe. Více místa zabírá jen zdánlivě. Nikdo se u kulatého stolu necítí upozaděný nebo odstrčený.

Rozkládací stoly

Rozkládací jídelní stoly jsou řešením pro všechny domácnosti, které bojují s nedostatkem prostoru. Může se sice stát, že při jeho úplném rozložení se sice nevejdete do doporučených parametrů, ale pro příležitostné využití to pravděpodobně nebude vadit.