To, že jsem paranoidní, ještě neznamená, že po mně nejdou.
Už jste někdy slyšeli tuto frázi? Jestliže jste si právě vytvořili nový účet na Facebooku a rozkoukáváte se na něm, dost možná vám přišla na mysl. Tato sociální síť vydělává miliony dolarů díky tomu, že disponuje osobními údaji uživatelů jako vy.
Na jednu stranu se sledování nevyhnete. Na druhou máte k dispozici mraky voleb, jež ovlivní úroveň vašeho soukromí. V tomto článku si vysvětlíme, k čemu slouží a jak s nimi pracovat.
Kde naleznete nastavení soukromí?
První otázka, která se vám po nalogování do účtu pravděpodobně prožene hlavou, bude: „Kde mám tedy tuto možnost hledat?“
Podívejte se na horní menu a v jeho pravé části najdete malou šipku směřující dolů. Klikněte na ni a zobrazí se vám několik nových odkazů. Mezi nimi téměř dole objevíte odkaz Nastavení.
Skrze něj se dostanete do místa, kde si můžete přizpůsobit spoustu věcí dle svých preferencí. Třeba základní informace o účtu, jako například vaše jméno nebo emailová adresa či volba jazyka.
Nás však v tuto chvíli zajímá konfigurace soukromí. Tu nalezneme hned pod několika odkazy.
Nastavení a nástroje pro ochranu soukromí
V levém menu vyberte odkaz Soukromí. Ten vás dovede na obrazovku, na níž si snadno navolíte následující parametry.
Kdo uvidí vaše budoucí příspěvky?
Zde se vám nabízí několik variant:
- Veřejný
- Přátelé
- Přátelé kromě…
- Jenom já
- Konkrétní přátelé
- Vlastní
- Blízcí přátelé
- Rodina
Veřejný: Zvolíte-li tuto možnost, dostanou se k nim všichni uživatelé Facebooku i lidé mimo něj.
Přátelé: Tato volba vám dává větší kontrolu. Pouze ti, jež si přidáte do přátel, uvidí váš obsah.
Přátelé kromě…: Pokud si přejete, aby se vaše publikace zobrazovaly všem kamarádům, ale zároveň zůstaly skryty třeba pro vašeho zaměstnavatele, varianta Přátelé kromě… splní toto očekávání.
Konkrétní přátelé: Jedná se o mírně restriktivnější formu předchozího nastavení. Jestliže plánujete zobrazovat příspěvky omezenému počtu osob, který se nebude příliš často rozrůstat, pravděpodobně vám bude vyhovovat.
Jenom já: Název hovoří sám za sebe. Těžko hledat uplatnění pro obsah, jejž na sociální síti nemůže nikdo další shlédnout. Nicméně Facebook přichází i s takovouto nabídkou.
Vlastní: Pokud si nevyberete z výše uvedených možností, zkuste si vytvořit vlastní pravidla.
Speciální nastavení: Své přátele můžete zařadit do různých „škatulek“. Například Rodina nebo Blízcí přátelé. Ve chvíli, kdy tak učiníte, snadno dosáhnete toho, aby se vaše publikace dostaly pouze k nim.
Nutno podotknout, že se jedná jen o výchozí nastavení. Lze jej pro každý příspěvek změnit. Protože se na to ale jednoduše zapomíná, neuškodí si ho nakonfigurovat.
Jak vás lidé můžou najít a kontaktovat
V této sekci si ohlídáte, kdo bude mít přístup k seznamu vašich přátel, popř. komu Facebook dovolí si vás mezi ně přidat.
Čas od času se vás někdo pokusí nalézt tak, že zadá do vyhledávání váš email nebo telefonní číslo. Záleží jen na vás, zdali dovolíte Facebooku, aby v takovém případě zobrazil váš profil.
Nastavení Timeline a označování
V levém menu klikněte na následující odkaz – Timeline a označování. Zobrazí se vám další várka voleb.
K čemu slouží?
Mnoho uživatelů rádo označuje ostatní na fotografiích. Jedni jsou za to rádi, druhým je to jedno a jiní tuto funkci doslova nenávidí. Řadíte-li se mezi ty posledně zmiňované, určitě vás potěší, že v této sekci jednoduše zakážete spojování vašeho jména s konkrétní fotografií.
Také se občas setkáte s tím, že někteří nechávají veřejné vzkazy svým přátelům na jejich timeline. Nejčastěji se tak děje v den, kdy slaví narozeniny. Gratulanti tímto způsobem posílají přání. Někdy v jednoduché textové formě, jindy prostřednictvím obrázků nebo animovaných gifů.
V každém případě máte plně pod kontrolou, kdo na vaši timeline může něco napsat.
Správa blokování
Neméně užitečná nastavení naleznete po kliknutí na odkaz Blokování. Již letmým pohledem zjistíte, že se jich zde nachází pořádná hromada.
Seznam Omezeno: Zvláštní funkce, s jejíž pomocí dosáhnete toho, aby vaši kamarádi, které zařadíte na tento seznam, neviděli vaše publikace za předpokladu, že je sdílíte jen s přáteli. Ano, čtete správně. Ovšem pozor – v případě veřejných příspěvků nebo těch na timeline společného přítele k jejich skrytí nedojde.
Zablokovat uživatele: Narazíte-li na někoho, jehož obsah prostě nechcete vidět za žádných okolností, tato volba vám to umožní. Přijde vám také vhod, pokud vás někdo často otravuje pozvánkami do skupin nebo na události, popř. vás spamuje na chatu.
Blokovat zprávy: Pomocí této volby se zbavíte nevyžádaných zpráv od konkrétních uživatelů.
Další možnosti blokování: Jestliže máte plné zuby notifikací od aplikací, pozvánek na události, do skupin apod., prohlédněte si celou sekci. Naleznete v ní spousty nastavení na míru.
Facebook dokáže zjistit, zdali se nacházíte na fotografiích a videích, které nahráli vaši přátelé. Občas se samozřejmě sekne, nicméně to se mu nestává příliš často.
Jak to dělá?
Porovnává obličeje na vašich profilových fotkách. Kromě toho bere v potaz i snímky, na nichž vás někdo označil.
Pro některé představuje tato vychytávka nevítaný zásah do soukromí. Pokud to také tak cítíte, klikněte v levém menu na odkaz Rozpoznávání obličejů a deaktivujte tuto funkci.
Úvodní foto: Photo by Austin Distel on Unsplash
Petr Sejba – autor článku, o obrázky doplnil Michal K.