Hořčík! Pomáhá, podporuje, zvyšuje

3.9.2021

Hořčík a vše kolem něj

Hořčík, známý také jako magnesium, je pro náš organismus nezbytným minerálem, díky kterému v těle probíhá celá řada biochemických reakcí. Hořčík také patří mezi nejvíce deficitní minerály u lidí, mezi hlavní příznaky patří křeče nebo únava. Zejména sportovci musí hlídat dostatečný příjem tohoto minerálu, doporučený denní příjem je 375 mg, sportovci a lidé s fyzicky náročnou prací by měli svůj příjem ještě navýšit.

V dnešním článku si představíme nejen přírodní zdroje hořčíku, ale podíváme se také na účinky hořčíku a také na formy hořčíku jako doplňku stravy, který doporučuji zařadit.

Přírodní zdroje hořčíku

Mezi nejlepší zdroje hořčíku patří ořechy – para ořechy, kešu a mandle. Dále to jsou luštěniny – fazole, cizrna, čočka nebo hrách či sója. Také ovoce, zejména banán, obsahuje vysoké množství hořčíku. Semínka, avokádo jsou také zdroje hořčíku a nesmíme opomenout ani cereálie a cereální produkty.

 Zdravotní benefity hořčíku

– podporuje kvalitu spánku

– pomáhá proti křečím

– odbourává stres

– zvyšuje anabolismus

– podporuje spalování tuku

– snižuje zánětlivost

– podporuje činnost mozku

– podporuje nervový systém

– je součástí energetického metabolismu

Trime Hořčík + zinek chelát + vitamin B6 (180 kapslí)

  • Ideální pro aktivní životní styl, sportovce a starší lidi
  • Vysoká vstřebatelnost
  • 100% přírodní

Formy hořčíku

Hořčík se prodává ve třech různých formách – malát, bysglycinát a treonát. Každá forma je jinak využitelná. Jedná se o organické formy, které jsou pro tělo vysoce vstřebatelné. Možná narazíte také na anorganické formy hořčíku (oxid hořečnatý), který tělo využije pouze z 5 procent, proto vybírejte vždy organické formy – viz. výše.

Nyní se krátce podíváme na tři základní organické formy hořčíku. Rozdíl mezi formami je také doba podání, některou je vhodné zařadit na noc, některou naopak před spánkem vynechat.

Magnesium malát – jedná se o formu hořčíku, kterou doporučuji zařadit v dopoledních hodinách. Tento typ hořčíku zvyšuje energii a oddaluje únavu.

Magnesium bisglycinát – jedná se o formu hořčíku, kterou je vhodné zařadit v hodinách spíše odpoledních až večerních, ideálně po tréninku či fyzické zátěži. Tento hořčík podporuje regeneraci a snižuje kortizol v těle (stresový hormon).

Magnesium treonát – jedná se o formu hořčíku, kterou je vhodné zařadit před spánkem, podporuje totiž kvalitu spánku, snižuje stres a podporuje činnost mozku a nervové soustavy.

Prom-In Magnesium Bisglycinate citron 390g

Magnesium Bisglycinate obsahuje hořčík ve formě vysoce využitelného bisglycinátu hořečnatého. Tato forma reprezentuje minerály v tzv. chelátových vazbách.

Magnesium Citrate 600 – Magnézium citrát

  • Biologicky dostupnější forma hořčíku.
  • 600mg citrátu hořčíku v 1 tabletě!
  • Pohodlná forma tablet.
  • Přípravek neobsahuje žádné složky GMO.

Náš tip. Vyzkoušejte.

Blendea: 100% rostlinné směsi bez umělých aromat, konzervantů, ochucovadel a zbytečných vyplňovačů

Přečtěte si také:

Jak rychle shodit na váze

Jak rychle shodit na váze

Hubnutí má být dlouhodobý proces, při kterém se daný člověk naučí zdravému životnímu stylu a správným výživovým návykům, zdravé hubnutí je okolo půl...

číst více
Proč užívat kolagen

Proč užívat kolagen

Kolagen, kolagen, kolagen. V poslední době velmi často omílané téma. Jaké pozitivní účinky má užívání kolagenu? A jak dlouho je nutné jej užívat,...

číst více
Výročí svatby

Výročí svatby

Výročí svatby je čas uplynulý od civilního či církevního sňatku, tedy od uzavření manželského svazku. Nejčastěji se slaví takzvaná kulatá výročí,...

číst více

0 komentářů

0 komentáøù