Hořčík a vše kolem něj

Hořčík, známý také jako magnesium, je pro náš organismus nezbytným minerálem, díky kterému v těle probíhá celá řada biochemických reakcí. Hořčík také patří mezi nejvíce deficitní minerály u lidí, mezi hlavní příznaky patří křeče nebo únava. Zejména sportovci musí hlídat dostatečný příjem tohoto minerálu, doporučený denní příjem je 375 mg, sportovci a lidé s fyzicky náročnou prací by měli svůj příjem ještě navýšit.

V dnešním článku si představíme nejen přírodní zdroje hořčíku, ale podíváme se také na účinky hořčíku a také na formy hořčíku jako doplňku stravy, který doporučuji zařadit.

Přírodní zdroje hořčíku

Mezi nejlepší zdroje hořčíku patří ořechy – para ořechy, kešu a mandle. Dále to jsou luštěniny – fazole, cizrna, čočka nebo hrách či sója. Také ovoce, zejména banán, obsahuje vysoké množství hořčíku. Semínka, avokádo jsou také zdroje hořčíku a nesmíme opomenout ani cereálie a cereální produkty.

 Zdravotní benefity hořčíku

– podporuje kvalitu spánku

– pomáhá proti křečím

– odbourává stres

– zvyšuje anabolismus

– podporuje spalování tuku

– snižuje zánětlivost

– podporuje činnost mozku

– podporuje nervový systém

– je součástí energetického metabolismu

Trime Hořčík + zinek chelát + vitamin B6 (180 kapslí)

  • Ideální pro aktivní životní styl, sportovce a starší lidi
  • Vysoká vstřebatelnost
  • 100% přírodní

Formy hořčíku

Hořčík se prodává ve třech různých formách – malát, bysglycinát a treonát. Každá forma je jinak využitelná. Jedná se o organické formy, které jsou pro tělo vysoce vstřebatelné. Možná narazíte také na anorganické formy hořčíku (oxid hořečnatý), který tělo využije pouze z 5 procent, proto vybírejte vždy organické formy – viz. výše.

Nyní se krátce podíváme na tři základní organické formy hořčíku. Rozdíl mezi formami je také doba podání, některou je vhodné zařadit na noc, některou naopak před spánkem vynechat.

Magnesium malát – jedná se o formu hořčíku, kterou doporučuji zařadit v dopoledních hodinách. Tento typ hořčíku zvyšuje energii a oddaluje únavu.

Magnesium bisglycinát – jedná se o formu hořčíku, kterou je vhodné zařadit v hodinách spíše odpoledních až večerních, ideálně po tréninku či fyzické zátěži. Tento hořčík podporuje regeneraci a snižuje kortizol v těle (stresový hormon).

Magnesium treonát – jedná se o formu hořčíku, kterou je vhodné zařadit před spánkem, podporuje totiž kvalitu spánku, snižuje stres a podporuje činnost mozku a nervové soustavy.

Prom-In Magnesium Bisglycinate citron 390g

Magnesium Bisglycinate obsahuje hořčík ve formě vysoce využitelného bisglycinátu hořečnatého. Tato forma reprezentuje minerály v tzv. chelátových vazbách.

Magnesium Citrate 600 – Magnézium citrát

  • Biologicky dostupnější forma hořčíku.
  • 600mg citrátu hořčíku v 1 tabletě!
  • Pohodlná forma tablet.
  • Přípravek neobsahuje žádné složky GMO.

Náš tip. Vyzkoušejte.

Blendea: 100% rostlinné směsi bez umělých aromat, konzervantů, ochucovadel a zbytečných vyplňovačů