Základní vlastnosti a přednosti

Travin je granulované hnojivo velmi šetrné k trávníku. Obsahuje herbicidní látky se společně s živinami uvolňují postupně po dobu 1-2 měsíců. Trávník tak netrpí stresem a nemůže dojít ke spálení. 

Travin – speciální hnojivo na trávníky s účinkem proti plevelům představuje moderní způsob likvidace plevelů.

Výživa trávníku

Vyživuje trávník díky hnojivu NPK

Travin

Likvidace plevelů

Likviduje dvouděložné plevele - obsahuje selektivní herbicid

Obsahuje zeolit

Zlepšuje půdní strukturu. Pomocí zeolitu provzdušňuje půdu

Jednoduchá aplikace

Aplikuje se rozhozem. Idelní je použít rozmetadlo nebo posypový vozík

Neškodí domácím mazlíčkům

Po 24 hodinách od aplikace je pohyb po trávníku naprosto bezpečný.

Balení a dávkování

Základní dávkování hnojiva Travin je: 30 g/m2 ( 3 kg/100 m2 )

Travin je dodáván ve čtyřech různých balení. Díky tomu si vybere každý , přesně podle velikosti své zahrady.

Nejmenší balení Travinu je 0,8 kg, vystačí tak pro 26 m2, ideální pro malé zahrádky a předzahrádky. Toto malé balení je vybaveno jednoduchým aplikátorem. Jen jednoduše odšroubujete víko u plastové nádoby a můžete aplikovat.

Další balení je určeno pro střední velikost trávníkové plochy. Jde o balení 4 kg a 8 kg, které vystačí pro 133 m2 a 266 m2. Čtyřkilovka a osmikilovka Travinu je v praktické plastovém kbelíku, který můžete po spotřebování hnojiva využít například pro nošení zahradního odpadu.

Největší balení je 20 kg. Dodáváno v potištěném pevném igelitovém pytli. Dvacet kilo Travinu vystačí pro plochu až 666 m2, je tedy určené pro větší zahrady a trávníky.

Travin

0,8 kg

Pro plochu:

26 m2

4 kg

Pro plochu:

133 m2

8 kg

Pro plochu:

266 m2

20 kg

Pro plochu:

666 m2

Složení

Trávníkové hnojivo Travin obsahuje tři složky.

Hnojivo, které dodá trávníku základní živiny. Dvě účinné látky pomocích kterých potlačuje dvouděložné plevele v trávníku a Zeolit pro vylepšení substrátu.

Účinné látky

 

 • fluroxypyr: 1,3 – 2,0 g / kg t.j. 4-amino-3,5-dichlor-6-fluor-2-pyridyloxyoctová kyselina
 • clopyralid: 0,2- 0,5 g / kg t.j. 3,6-dichlorpyridin-2-karboxylová kyselina

Stejné účinné látky jsou obsaženy například v přípravku Bofix, v oblíbeném přípravku na likvidaci plevelů v trávníku postřikem.

Travin je selektivní herbicid. Likviduje dvouděložné plevele v trávníku ( např. pampelišku, sedmikrásky, … ), ale trávník při správném dávkování nepoškodí.

Díky přítomnosti účinných látek, je Travin zařazen mezi přípravky na ochranu rostlin, ale častěji se mezi zahradníky a prodejci využívá označení Travinu jako trávníkové hnojivo.

Složení živin

Přípravek ( hnojivo ) Travin obsahuje vyvážené množství dusíku,fosforu,draslíku,hořčíku a stopových prvků. Minerální složka zaručuje velmi dobrou výživu trávníku.

Poměr živin N–P–K (13–5–5) + 2% MgO + 0,5% Fe

Zeolit

Přítomnost zeolitového substrátu vzhledem ke svým sorbčním schopnostem zaručuje rovnoměrné a pravidelné přijímání živin a ochranářských látek v dané lokalitě.

Zeolit ve svých pórech dokáže zadržet společně s vodou i živiny, nedochází k jejich vyplavování do spodních vrstev půdy. Šetří vodu. Používá se k vylehčování půdy. Dále se používá jako regulátor půdní vlhkosti prodlužující účinek minerálních hnojiv.

Dvě účinné látky pro likvidaci plevelů

NPK hnojivo pro výživu trávníku

Zeolit pro vylepšení vlastností substrátu

Jak aplikovat Travin

Hnojivo Travin se aplikuje na trávník rozhozem:

 • na menší plochy jej lze snadno aplikovat rozhozem z ruky
 • na větší plochy cca 200 m2 a více je vhodnější použít posypový vozík nebo ruční rozmetadlo – docílíme tak rovnoměrnější aplikaci na trávník

Rovnoměrnost je důležitá. Dbejte na přesné pokrytí trávníku, aby jste na něm neměli pruhy. Snažte se dodržet dávku.

 • přípravek se aplikuje v dávce 30 g/m2

Je ideální si před aplikací odvážit množství hnojiva, které odpovídá Vaší ploše trávníku. usnadní Vám to aplikaci a lépe doržíte dávkování.

Optimální doba použití je v době rané vegetace v dubnu a květnu, jinak lze Travin použít po celou dobu vegetace (mimo podzim) podle potřeby daného typu trávníku, ročního období a míry zaplevelení.

 • po aplikaci je dobré trávník zalít či počkat na srážky – účinkem vody dojde k rychlejšímu vyplavení živin a nastartuje se uvolňování selektivních herbicidů do půdy, z níž vstupují přes kořeny do plevelů a účinkují pozvolna po dobu 2 měsíců

Výživné látky jsou optimálně  z přípravku uvolňovány působením vody z mírných dešťových srážek nebo mírné zálivky. Stejně tak je tomu i u aktivace působení účinných látek na plevele. Naopak  nadměrné vodní srážky a nadměrná zálivka trávníků nejsou prospěšné pro efektivní transport živin z přípravku Travin  do kořenů rostlin.

 • ošetření trávníků lze opakovat stejným způsobem po 2 měsících
 • nikdy neaplikujte přípravek na přímém slunci za teplot přes 25°C
 • aplikujte nejdříve 2 – 3 dny po sečení

Zařaďte Travin do plánu výživy okrasného trávníku

Je těžké o Travinu mluvit jen jako o hnojivu. Někdy se mi do textu vloudilo také slovo přípravek. Ano, Travin obsahuje nejen výživu pro trávník, ale také dvě účinné látky, které potlačují plevele. V Travinu je navíc obsažen Zeolit.

Díky tomuto složení vykonává hnojivo Travin tři funkce:

 • vyživuje trávník díky hnojivu NPK
 • likviduje dvouděložné plevele díky obsaženému selektivnímu herbicidu
 • provzdušňuje půdu s pomocí zeolitu

Dohromady se tyto složky podporují. pokud S podíváme na konkrétní složení živin a množství účinné látky je vhodné doporučit Travin do plánu hnojení, například po jarním hnojivu.

Zde je náš tip na využití:

Plán výživy trávníku může vypadat následovně:

 1. Jarní hnojivo ( březen – duben )
 2. Travin ( konec dubna – květen – červen )
 3. Sezonní hnojivo ( červen )
 4. Září ( podzimní hnojivo )

Klasickými hnojivy dodáme trávníku potřebné živiny pro celou sezonu. Vždy volíme hnojiva pro konkrétní roční období. Jaro více dusíku pro rychlejší start. V létě vyrovnanější poměr dusíku a draslíku a na podzim hnojivo s vyšším obsahem draslíku.

Do toho aplikujeme Travin, který nám svými živinami vyplní část na konci jara. A zároveň díky účinným látkám potlačí plevele v trávníku. Termíny v plánu výživy jsou orientační, vždy se rozhodujeme podle konkrétních klimatických podmínek a stavu trávníku.

Jak Travin vidí výrobce

Travin má registrovaný a uvádí na trh firma Agro CS a.s. z České Skalice, největší tuzemský producent substrátů a hnojiv pro zahradníky a zahrádkáře.

V sortimentu Agro CS naleznete několik výrobkových řad. Nabízejí substráty a rašeliny, hnojiva pro trávník, hnojiva pro zahradu, a to jak pro okrasnou část, tak také pro užitkovou část. Široký sortiment travních osiv a další zahradnické potřeby.

Agro CS je rodinná firma, která se docela rozrostla 🙂 a míří dál. Její příběh můžete nalézt také v prestižním časopisu Forbes.

Podívejte se na video firmy Agro CS o Travinu, které běželo v jednom hobby TV pořadu:

 

 

Princip účinku hnojiva Travin

Travin proniká do rostlin prostřednictvím pletiv a kořenů.

Větší část živin se z přípravku Travin uvolní po postupném spadu asi  20 – 30 mm vodních srážek, obvykle za 1 -2 týdny.  Zbývající množství  živin se  z přípravku uvolní po postupném spadu dalších 20 – 30 mm mírných vodních srážek. Nadměrné vodní srážky a nadměrná zálivka trávníků nejsou prospěšné pro efektivní transport živin z přípravku Travin do kořenů rostlin.

Oba herbicidy se z přípravku Travin také optimálně  uvolňují  mírným deštěm nebo mírnou zálivkou. Účinná látka clopyralid  vystupuje z přípravku Travin rychleji a působí ihned, kdežto  druhá herbicidní látka fluroxypyr  se uvolňuje výrazně pomaleji a dlouhodoběji. Oba herbicidy se ve své účinnosti dobře doplňují.

Díky mechanismu účinku Travinu přípravek neškodí domácím mazlíčkům ani dětem, které si na trávníku hrají. Po 24 hodinách od aplikace je pohyb po trávníku naprosto bezpečný.

Jaké plevele Travin likviduje

Travin se vyznačuje velmi dobrou působností na plevele, především : pampelišku lékařskou, sedmikrásku chudobku, svízel přítulu, pohanku opletku, konopici, ptačinec žabinec, penízek rolní, pomněnku rolní, lilek černý.

Dobře hubí: heřmánkovec přímořský, kokošku pastuší tobolku, hluchavky, rdesno, zemědým lékařský, kopřivu žahavku, starček obecný, jitrocel plazivý, černohlávek obecný, pcháč oset.

Vzhledem k mechanismu účinku je nejlepší účinnosti dosahováno na vzcházející plevele.

Na trávník zaplevelený velkými vzrostlými pampeliškami a jinými druhy plevelů tento přípravek nestačí – zde je zapotřebí nejdříve aplikovat selektivní herbicid ( například Bofix, Dicotex ) formou postřiku a teprve po likvidaci můžeme začít speciální trávníkové hnojivo používat.

Travin

Hnojivo na trávník

Likviduje plevele

Různé varianty balení

Zdroje:

Foto a video: Agro CS a.s.

Text a grafika: MK, Svet-travniku.cz

Před použitím Travinu si vždy přečtěte etiketu přípravku a vždy při aplikaci postupujte dle návodu. Dodržujte pokyny na etiketě.