Sicílie je italský ostrov, který spolu s okolními malými ostrůvky tvoří stejnojmennou autonomní oblast Sicílie, jehož hlavním městem je Palermo. Sicílie je nejen největším ostrovem v Itálii ale také největším ostrovem ve Středozemním moři.

Má rozlohu 25 703 km², cca 5 miliónů obyvatel a dělí se na 9 provincií. 

Historické památky

Díky zajímavému historickému vývoji, disponuje ostrov mnoha, zejména pak antickými, památkami, z nichž hned několik je zapsáno na seznam UNESCO. Jedním z nich je archeologická oblast Valle dei Templi, kterou byste určitě neměli opominout, Nachází se v ní totiž největší seskupení řeckých chrámů.

Další z památek UNESCO, které na ostrově naleznete je staré město Noto, vynikající především svou barokní architekturou. Město bylo zničeno zemětřesením na sklonku 17. století a později znovu vybudováno do dnešní podoby.

Palermo, foto:  salvatore galle from Pixabay 

Za návštěvu stojí také město Monreale v čele s katedrálou pocházející z 12. století, která je také národní památkou. Katedrála je zajímavá především mozaikovou výzdobou, vyprávějící příběh z Bible či svou křížovou chodbou, jenž je považována za jednu z nejkrásnějších dochovaných italských staveb, tedy alespoň co se tohoto druhu týče.

Také hlavní město Palermo, pocházející ze 7. století, je velmi působivé a to zejména díky své normanské a orientální architektuře. Jednou z orientálních památek je kostel San Giovanni degli Eremeti. Naopak normanskou stavbou je například katedrála Santa Vergine Maria Assunta na náměstí Piazza Cattedrale.

 

Etna, foto: Pixabay 

Přírodní památky

Pokud toužíte spíše po přírodních památkám, určitě navštivte přírodní rezervaci Zingaro na severozápadě ostrova. Této oblasti dominuje významné množství druhů rostlin. Rezervaci se doporučuje projít po 7 kilometrů dlouhé turistické stezce podél pobřeží.

Za dalším přírodním jevem se vydejte na východ k aktivní sopce Etně, která dosahuje výšky přes 3300 metrů, a je jednou z nejmohutnějších v Evropě.

I pokud nejste příznivcem dovolených strávených výhradně na pláži, určitě byste měli alespoň jednu navštívit. Za návštěvu stojí například Spiaggia di Macari s azurově zbarveným mořem, nacházející se na severu ostrova.