Patříte mezi milovníky tohoto celosvětově oblíbeného nápoje? Pak určitě oceníte následující recepty, které si můžete snadno připravit doma. Nezáleží, jaký šálek kávy, je ten váš.

Z těchto 3 variant si vybere každý:

1) Ledová černá káva

Pokud vám káva s mlékem nechutná, nebo nedělá dobře vašemu zažívání, neznamená to, že se musíte ledové pochoutky vzdát. Naopak! Připravte si černou kávu, která vás v létě příjemně zchladí. Potřebujete:

  • Espresso (lze nahradit filtrovanou kávou, kávou z Mocca konvičky nebo French pressu)
  • perlivá voda (může být i minerální, nebo lze ozvláštnit klasickým či zázvorovým tonikem)

Než začnete nápoj připravovat, dejte na chvíli do mrazáku sklenici, ve které budete kávu servírovat. Vydrží vám pak déle studená. Pak do sklenky vsypte kostky ledu nebo ledovou tříšť. Rychle vlijte horkou černou kávu a dolijte vychlazeným perlivým nápojem. 

2) Ledová káva s mlékem

Ledová mléčná káva patří k letním klasikám. Na přípravu je jednoduchá. Buď se můžete osvěžit klasickou ledovkou nebo si v mixéru vyšlehat frappé. Opravdové gurmány určitě potěší následující recept, nachystejte si: 

  • Espresso (lze nahradit filtrovanou kávou, kávou z Mocca konvičky nebo French pressu)
  • 200 ml mléka (polotučné/ plnotučné/ kokosové/ mandlové/ sójové)
  • 50 ml smetany (může být i rostlinná)

Předem si dejte na chvíli do mrazáku sklenici, ve které budete kávu servírovat. Vydrží vám pak déle studená. Pak do sklenky vsypte kostky ledu nebo ledovou tříšť. Led přelijte horkou kávou, k ní přidejte vychlazené mléko smíchané se smetanou. Dobře promíchejte! Preferujete-li sladkou kávu, doslaďte si cukrem nebo sirupem s příchutí vanilky nebo karamelu. 

3) Ledová káva se zmrzlinou a šlehačkou

Labužníci, tento recept je pro vás! Aneb když se z kávy stává dezert. Nakupte suroviny a pak už si jen vychutnejte lahodnou směs chutí. Na seznamu musíte mít:

  • Espresso (lze nahradit filtrovanou kávou, kávou z Mocca konvičky nebo French pressu)
  • 200 ml mléka (polotučné/ plnotučné/ kokosové/ mandlové/ sójové)
  • zmrzlina (nejlépe se hodí vanilková, banánová, kávová, čokoládová nebo oříšková)
  • šlehačka (může být i rostlinného původu)
  • oplatky na dozdobení

Sklenici si před přípravou dejte na chvíli do mrazáku, ve které budete kávu servírovat. Vydrží vám pak déle studená. Pak do sklenky vsypte kostky ledu nebo ledovou tříšť. Led přelijte horkou kávou, k ní vlijte vychlazené mléko (dle vašeho výběru) a dobře promíchejte. Přidejte kopeček zmrzliny a ozdobte šlehačkou. Na konec zapíchněte oplatek. 

recepty připravila Barbora Uhlová

úvodní foto: Taner Söyler from Pixabay