Běháte a hledáte další motivaci? Vyrazte na závod. Chcete se porovnat s dalšími běžci? Vyrazte na závod. Běžecký boom stále pokračuje a organizátoři běžeckých závodů na to reagují. Nabídka běžeckých závodů je velmi pestrá. Od malých „vesnických“ závodů až po mnoha tisícové městské“masovky“.

Mám zde pro vás několik tipů, kam se vydat na běžecký závod. Začátek sezóny se blíží, je nutné si naplánovat její vrcholy. Často také platí, že včasná registrace je levnější než registrace na poslední chvíli.

Své tipy na běžecké závody jsem pro přehlednost rozdělil do tří kategorií: Silnice, trail a překážkové běhy. Ke každé najdete v článku přehlednou infografiku od Sportigo.cz a pár řádků vysvětlujícího textu.

Běžecké závody – silnice & městské běhy

Stejně jako ostatní, i tato kategorie nabízí mnoho možností, od krátkých zážitkových běhů, až po maratony.

Nejnavštěvovanější akce a závody s nejlepší atmosférou jsou v této kategorii Pražský půlmaraton ( letos se běží 28.3.2020) a květnový Pražský maraton. U těchto bohužel platí, že včasná registrace je nutná. Kvůli ceně ( na začátku registrace je výrazně nižší cena ), ale také kvůli velkému zájmu o tyto závody. Pražský Sportisimo půlmaraton je již vyprodám. A registrace na Pražský Volkswagen maraton je těsně před konce, končí 2.2.2020.

Chcete-li si vyzkoušet půlmaraton v atmosféře davu několika tisíc běžců registrujte se na některý z další závodů RunCzech. Věřte, že ta atmosféra vás pohltí a je velmi motivující. Navíc se k tomu přidává skvělá organizace. Určitě doporučuji pro půlmaratonské začátečníky.

Začínáte běhat a zajímají vás spíše kratší tratě? Vyzkoušejte některý ze závodů série Night Run, kde se krásně prolíná běh, sport, závodění a zážitek.

Skvělou atmosféru a organizaci, velké množství a tratě 5 a 10 km najdete v seriálu Run Tour. Chcete si zaběhnout rychlou desítku? Run Tour je dobrou volbou, trasy jsou většinou v rovině a na trati vám pomohou vodiči pro určené tempo.

Garmin Vívoactive 4 

Chytré hodinky Garmin Vívoactive 4 jsou vhodné na sport, do práce i společnosti a nabízí řadu pokročilých funkcí pro váš aktivní život.

 • GPS a Integrovaný senzor srdečního tepu
 • Podrobné měření a analýza sportovních aktivit
 • Zabudovaný hudební přehrávač s pamětí na 500 skladeb
 • Podpora bezkontaktních plateb Garmin Pay

Běžecké závody trail & hory

Máte rádi terén, les, hory? Chcete vyzkoušet i něco jiného něž město a silnici? Tato nabídka vám ukáže, že i vy máte z čeho vybírat. A já dodám, že vás tratě prověří a vy prožijete skvělé běžecké dobrodružství. Zároveň se podíváte na krásná místa po celé ČR.

Jak je z infografiky vidět, je nabídka opět velmi pestrá, co do lokalit, tak i do různých délek tratí a náročnosti.

Pro milovníky kratších krosů ( lesní cesty, žádná silnice ) je tu Krosový pohár. Krásná místa, tratě střední obtížnosti nabízí velmi populární seriál Běhej lesy, který vás například zavede do Lednicko-valtického areálu, do Brd nebo okolí Karlštejna. U Běhej lesy má vždy na výběr ze dvou distancí, a to okolo 10-12 km a delší okolo půlmaratonu.

Pro milovníky hor jsou tu Horská výzva a 7 Pohoří. Zastávky po českých moravských horách, nádherné terény, střední a těžší obtížnosti. Opět na výběr z více distancí. Zde už budete opravdu potřebovat mít něco natrénováno, kopce dají dost zabrat😊. Ale za odměnu se budete moci kochat krásnou přírodou našich hor.

Trailových závodů je po celé ČR opravdu hodně, infografika ukazuje běžecké trailové závody jen u pěti nejnavštěvovanějších běžeckých seriálů. Co doporučit dále?

Nádherné náročné terény pro běh v terénu a v horách nabízí Beskydy, kde se to závody, zejména okolo Lysé hory, jen hemží.

Moc krásné zážitky zažijete také v Čechách okolo Ještědu, kde parta okolo Honzy Dušánka to rozjíždí ve velkém stylu.

Zde jsou mé tři doplňující tipy, které jsem sám vyzkoušel a mohu je jen a jen doporučit.

Trailové boty značek Salomon, Saucony, Asics, Inov-8 a dalších, například model adidas Terrex Agravic XT ( na obrázku ) a další vybavení pro trail jako je oblečení, běžecké batohy a další doplňky si vybírejte v prověřených běžeckých speciálkách, například v Top4running.

Běžecké závody – běh & překážky

OCR závody, kde se kombinuje běh a překonávání překážek jsou fenoménem posledních sezón. Kdo nezkusil Spartana nebo Gladiátora, jako by nebyl😊.

Popularita těchto závodů, kde se kombinuje běh a překonávání různých překážek stoupá rok od roku. Čím to je? 

 • Závody donutí závodníky sáhnout si pořádně do rezervoáru sil
 • Kombinace běh a překážky závodníky prověří nejen po fyzické, ale také po psychické stránce
 • Skvělá komunita okolo překážkových závodů
 • Atraktivní lokace závodních víkendů

Článek byl sepsán ve spolupráci s blogem Sportigo.cz, kde je několik článků o OCR závodech s praktickými radami, jak je zvládnout a jak se správně připravit. Zde jsou odkazy na některé z nich, přečtěte si je:

Překážkové závody? Velká výzva a adrenalin

10 rad před první OCR závodem

6 týdenní Spartan tréninkový plán

Garmin Fenix 6X Pro Solar, TitaniumGrayDLC/Black Band

Špičkový model chytrých sportovních hodinek, patří k tomu nejlepšímu, co je aktuálně na trhu

 • Velký barevný displej s úhlopříčkou 1,4″ se solárním dobíjením
 • Optické měření srdečního tepu a okysličení krve ze zápěstí (měří tep i pod vodou)
 • Přehrávání hudby s možností uložení až 2 000 skladeb (interní úložiště 32 GB)
 • Mapy v paměti: topografická mapa celé Evropy, zimní lyžařské mapy a mapy 41 000 golfových hřišť
 • 3osý kompas, gyroskop, barometrický výškoměr, akcelerometr, teploměr
 • extrémně dlouhá výdrž baterie: až 15+1 hod. (GPS +hudba), až 60+6 hod. (GPS), až 120+28 hod. (GPS battery save), až 46+10 dnů (GPS Expedition), až 21+3 dnů (SMARTwatch), až 80+40 dní (battery save)
 • Chytré funkce s Android a iOS telefony: příchozí volání, SMS, notifikace, ovládání hudby, počasí
 • Bezkontaktní platby Garmin Pay

K tomuto produktu získáte zdarma voucher na stažení topografické mapy Topo Czech V4 PRO