Kromě cyklistů na běžných kolech je stále častější potkat lidi, kteří využívají výhod moderních elektrokol. A není se čemu divit, protože mohou nabídnout pohodlnou jízdu i skvělý sportovní zážitek.
Nové technologie umožnily výrobu silničních, horských i crossových elektrokol. Zdaleka nemusí jít pouze o kolo pro lenochy, kterým se nechce šlapat. Naopak, jde hlavně o zážitek.
Elektrokola umožňují delší výlety, zdolávání i složitějšího terénu a zpřístupňují cykloturistiku i pro méně zdatné cyklisty.
Záleží, jak je budete využívat a jaký model si vyberete. Oblast elektrokol, jejich design, konstrukce a vlastnosti se rychle vyvíjí. Nabídka a možnosti jsou velmi velké. S výběrem a se vším okolo elektrokol vám může pomoci následující návod: jak vybrat elektrokolo.
Co je elektrokolo
Elektrokolo je klasické jízdní kolo s lehce upravenou konstrukcí doplněnou o systém elektrického pohonu s baterií, který pomáhá uživateli v jízdě.
Systém elektrického pohonu doplňuje sílu, kterou vynakládáte při šlapání. Šlapat se musí, ale díky pohonu můžete ve srovnání s klasickým kolem jet lehčeji a s vynaložením menšího úsilí.
Největší rozdíl pocítí cyklista při jízdě do kopce a v terénu.
Stupeň intenzity elektrické asistence si můžete zvolit pomocí ovládacího panelu umístěného na řídítkách elektrokola. Můžete přepínat mezi různými stupni intenzity motorové dopomoci.
Elektropohon můžete také zcela vypnout a zachovat tak funkci klasického jízdního kola.
Proč si pořídit elektrokolo
Proč si vůbec elektrokolo koupit? Jaká je hlavní motivace?
My to vidíme takto, toto je hlavní motivace pro výběr a koupi elektrokola:
- Jezdit pohodlně do práce a po městě a nespotit se
- Chci stačit ostatním v partě, chci stačit partnerovi
- Chci vyjet tam, kam se s normálním kolem nedostanu.
- Jsem senior ( mám nějaké zdravotní omezení ) a chci být stále aktivní
Elektrokolo je pro každého. I na elektrokole se musí šlapat, být aktivní. Elektrokolo vám ale dovolí se dostat vlastními silami a za malé pomoci elektromotoru tam, kam byste běžným kolem nevyjeli nebo kam byste jinak museli autem nebo hromadnou dopravou.
Co si promyslet před výběrem elektrokola
Dnešní nabídka elektrokol je velmi rozvinutá, takže se můžete rozhodovat mezi různými typy. Pro zúžení výběru je vhodné zodpovědět si následující otázky:
- V jakém terénu budete s elektrokolem jezdit?
- Jak daleko chcete jezdit?
- Jaký typ rámu na kole upřednostňujete?
- Jaký máte rozpočet pro nákup elektrokola?
Nejdůležitější je vědět, kde budete jezdit a proč si elektrokolo pořizujete. Od toho se dvíjí, jaký typ elektrokola zvolíte.
Typy elektrokol
Elektrokola je možné rozdělit na několik typů podle toho, pro jaký terén a použití jsou určená.
Městská elekrokola
Pohodlné sezení a jednoduché ovládání patři mezi hlavní výhody elektrokola určeného pro městský provoz. Jsou určena hlavně pro jízdu na silnici a zpevněném povrchu. Zvládnou i prašnou příjezdovou cestu, ale do horského terénu většinou nepatří.
Pružení je méně výrazné a k dispozici je méně rychlostních převodů.
Součástí městského kola bývá nejrůznější příslušenství v podobě nosiče, košíku a podobně. Samozřejmostí bývají širší blatníky, světla a odrazky. Některá městská kola mají plně zakryté řetězy, aby nedocházelo k ušpinění kalhot či sukní v případě dam.
Jde o ideální volbu, pokud hledáte dopravní prostředek pro cestování do práce, na menší nákupy a podobně.
Trekingová a crossová elektrokola
Tento typ elektrokol je ideální pro univerzální použití. Hodí se pro jízdu v lehkém terénu i na silnicích. Umístění sedla zajišťuje dostatečně pohodlné sezení a odpružení bývá jemnější. S tímto elektrokolem vyrazíte na výlet, ale i pohodlně dojedete například do práce.
Mezi trekingovými elektrokoly je velký výběr, kdy se konkrétní modely liší základními parametry a přítomností nejrůznějších doplňků, jako jsou nosiče, blatníky, světla a podobně.
Určeno pro výlety pro cesty do práce, výlety po silnicích, cyklostezkách a v lehčím terénu.
Projděte si nabídku trekingových a crossových elektrokol:
Horská elektrokola
Horská elektrokola seženete i pod označením eMTB (jako e-mountain bike). Svou konstrukcí jsou určena hlavně pro jízdu ve složitějším terénu. Většina modelů nabízí odpružení a silné kotoučové brzdy. Typické jsou široké pneumatiky s hlubším vzorkem.
Tento typ kola je těžší. Celkovou hmotnost v případě elektrokola zvyšuje také baterie a motor. Nezapomeňte proto počítat s vyšší nosností u nosiče na kola.
I s horským kolem můžete jezdit po silnici, takže pokud máte v plánu občas vystřídat terén, hodí se pořízení horského elektrokola s přepínačem pro on-road a off-road režim nastavení. Díky tomu se upraví výkon motoru, takže kolo bude splňovat nároky pro provoz na pozemní komunikaci.
Snese to nejtěžší zatížení. Ideální pro výlety do hor a terénu.
Skládací elektrokola
Jak už název napovídá, jde o skládací kola nenáročná na prostor pro uložení. Hodí se pro lidi žijící v bytech bez možnosti skladování většího elektrokola. Dobře poslouží pro jízdu na kratší vzdálenost. Bývají dělaná hlavně pro zpevněné povrchy a silnice, což z nich dělá skladnou variantu městského kola.
Snadno skladovatelné, nezabere místo, snadno se převáží. Pro cesty do práce a po městě.
Silniční elektrokola
Vývoj v oblasti elektro kol je překotný. Elektrokola se dostala už i na silnici. Silniční elektrokola jsou nejnovějším přírustkem v tomto segmentu cyklistiky. Jejich konstrukce většinou vychází z geometrie pohodlnějších endurace modelových řad silničních kol, či gravelbiků, a jsou osazeny širšími pláštěmi.
Díky pomoci elektropohonu umožňují silniční elektrokola i netrénovaným cyklistům držet tempo s trénovanými ve stoupáních. A to je přeci jedna z hlavních motivací při nákupu elektrokola. Přitom si kolo zachovává přirozenou rychlost i na rovinách a dobré jízdní vlastnosti jako běžné silniční kolo.
Jak a podle čeho vybrat elektrokolo
Po promyšlení, jaký typ elektrokola pro vás bude nejvhodnější, přichází na řadu výběr konkrétního modelu. Pro maximální spokojenost s novým elektrokolem si nezapomeňte ověřit následující parametry.
Kapacita baterie a délka dojezdu
Protože elektrokola pro činnost motoru využívají energii uloženou v bateriích, ovlivňuje kapacita baterie maximální délku dojezdu. Jde o vzdálenost, kterou je elektrokolo schopno urazit do dalšího nabití. Myslete i na to, že maximální dojezd je ovlivněn i celou řadou dalších faktorů, jako jsou kopcovitost terénu, hmotnost jezdce, protivítr a podobně. Některé lepší modely elektrokol nabízí možnost rekuperace energie při brzdění, čímž se dá prodloužit možný dojezd.
V rámci využitelnosti elekrokola i po několika letech je lepší strategií pořízení modelu s delším dojezdem. Postupně se totiž maximální kapacita baterie lehce snižuje, což zmenšuje i maximální dojezd.
Umístění motoru
Kromě baterie je velmi důležitým parametrem i motor. Konkrétně jde zejména o to, v jaké části elektrokola je umístěn. V zásadě jsou nejběžnější tři možnosti, kam je možné motor nainstalovat
- do předního kola,
- ve středu kola
- do zadního kola.
Elektrokolo s motorem v předním kole většinou patří mezi levnější varianty. Ideální je, aby byla hmotnost rovnoměrně rozložená, takže pokud je motor vepředu, baterie by měla být v zadní části kola. Pohon na přední kolo je vhodnější pro jízdu v méně náročném terénu a po městě.
Středový pohon nabízí dosažení nejlepších jízdních vlastností, protože váha je v těžišti kola. Výkon se efektivně rozkládá a tím pádem je možné dosáhnout úspornější spotřeby energie. Elektrokola s motorem ve středu patří mezi dražší modely a nevýhodou může být i menší počet převodů.
Středový pohon – nejlepší jízdní vlastnosti, protože váha je v těžišti kola
Elekrokolo s motorem v zadním kole má dobré jízdní vlastnosti a poskytuje dostatečný komfort při jízdě. V této variantě se dají sehnat kola za přívětivé ceny. Záleží však i na kvalitě použitého motoru.
Pohon – přední kolo
Středový pohon
Pohon – zadní kolo
Typ a kvalita baterie
Elektrokola mohou být vybavena několika druhy baterií. Nejoblíbenější a z pohledu vlastností jsou lithium-iontové baterie. Mají dlouhou životnost, rychle se nabíjejí a zároveň nebývají příliš těžké.
Díky poměrně velké variabilitě velikostí jednotlivých článků se dají uložit na různá místa. Nejčastějším místem uložení baterie je na rámu, případně zabudování do rámu, kde nijak nepřekáží. Stou možností uložení baterie se setkáte u horských a krosových kol.
Další možností uložení baterie je na rámu za sedlovou tyčí a tzv. nosičová baterie, která umístěná na nosiči nad zadním kolem. Tyto varianty uložení baterie nejčastěji využívají městská kola.
Nejčastějším místem uložení baterie je na rámu, případně zabudování do rámu
Méně používané jsou NiMH baterie, které nejsou tolik odolné, a rychleji klesá jejich maximální kapacita. Setkat se s nimi můžete u některých levnějších modelů elektrokol.
Při výběru baterie si zjistěte i to, jak dlouho trvá nabíjení. Běžně jde o dobu mezi 4 až 8 hodinami v závislosti na maximální kapacitě baterie a jejím typu. Baterie nemají paměťový efekt, to znamená, že je můžete nabíjet i po krátké jízdě nebo v průběhu jízdy.
Jaká je životnost baterie
- životnost baterie je obvykle 600 – 1000 nabíjecích cyklů
- životnost baterie v km se pohybuje okolo 15.000 – 25.000 km nebo 4 – 8 let
Kvalitní baterie mají BMS (Battery Management System), což je elektronická ochrana, která zajištuje delší životnost baterie.
Umístění baterie – na nosiči
Umístění baterie – na rámu
Umístění baterie – pod sedlem
Velikost a typ rámu
Při výběru velikosti a typu rámu se postupuje stejně jako při vybírání nového klasického kola. Nápovědou může být orientační tabulka, kde je uvedena výška jezdce v centimetrech a následně odpovídající velikost rámu. U parametru kola bývá délka rámu udávána v palcích. Nejlepší možností, jak si ověřit, že je vybraná velikost správná, je přímo zkouška kola v prodejně.
Pánská kola mají rám s příčkou nahoře, kdežto dámské modely mívají nízký rám. Není to však pravidlem a záleží i na tom, co vám vyhovuje. Například městská elektrokola mají nízké rámy pro pohodlné nasedání a sesedání. Pohodlí při sezení a jízdě ovlivňuje i pozice řídítek.
Další výbava
Součástí výbavy elektrokola musí být i kvalitní a správně seřízené brzdy. Protože na elektrokolu je možné díky asistenci pohonu z motoru dosáhnout vyšších rychlostí, je důležité dbát na bezpečnost. Pro kola do města a crossové modely se používají V-brzdy. U horských kol a lepších modelů, kde chcete silnější brzdný účinek, jsou hydraulické kotoučové brzdy.
Pro pohodlnou jízdu na elektrokole si všímejte, kolik nabízí převodů a jízdních režimů. Základní a levnější modely nabízí pár převodů a většinou zde není možnost rekuperace energie. Naopak dražší elektrokola bývají vybaveny nejrůznějšími režimy, které volí míru asistence pohonem z motoru. Většina modelů nabízí i možnost úplného vypnutí motorového pohonu, takže v případě potřeby poslouží jako klasické kolo.
Drobné příslušenství, jako jsou blatníky, odrazky, světla, nosiče a podobně je většinou možné přikoupit zvlášť.
Samozřejmě také nezapomeňte na sebe a svou bezpečnost. Kvalitní cyklo oblečení vám zpříjemní a zpohodlné vaše cyklo výlety. Cyklistická helma ( cyklistická přilba ) je základem pro vaši bezpečnost. Bez ní by žádný cyklista něměl vyjet a je jedno, zda jede na normálním nebo na elektrokole.
Elektrokolo a legislativa
Na elektrokolo se pohlíží jako na klasické kolo, musí proto splňovat požadavky pro provoz na pozemních komunikacích jako běžné kolo. Kromě povinné výbavy má však svá specifika, jde především o požadavky na elektrický obvod, výkon motoru a maximální rychlost.
Výkon motoru nesmí převýšit hodnotu 250 W a maximální rychlost 25 km/h. Pokud splňuje tato kritéria, pohlíží se na něj jako na běžné jízdní kolo.
Výjimkou jsou některá horská kola, která disponují speciálním off-road režimem. Ten umožní vyšší rychlost než povoluje směrnice, ale využít ji můžete jen mimo veřejné komunikace. Na veřejné komunikaci se režim off road nesmí používat. Režim of road navíc výrazně snižuje dojezd elektrokola, protže odčerpává více energie z baterie.
Vše je popsáno v normě EN15194:2017, která stanovuje jednotný evropský standard pro elektrická jízdní kola.
Kolik stojí elektrokolo a kde ho koupit
Nejlevnější elektrokola pořídíte od 13 000 korun, přičemž jde hlavně o skládací a jednodušší městské typy.
Ceny za lepší elektrokola začínají okolo 20 000 korun, přičemž nejlepší modely vybavené schopností rekuperace, možností plánování trasy, s vysokým stupněm výbavy, carbonovým rámem a podobně mohou stát až 190 000 korun.
Kde koupit elektrokolo? Jde o velmi modní sortiment, elektrokola nabízí dnes každý větší prodejce jízdních kol. Jsou tady také velci specializovaní prodejci elektrokol jako mělnické akumo.cz
Velký sortiment elektrokol najdete na Insportline.cz ( značky Crussis, Ghost, Kellys ), Kola-Radotin.cz ( Cannondale, Specialized, Trek ), Bikero.cz ( Author, Fokus ) nebo na Alza.cz ( Agogs ).
Nákup elektrokola z Číny
Ano i na Aliexpressu je možné koupit elektrokolo. Nabídka je velmi široká. Nicméně nákup elektrokola z Číny spíše nedoporučujeme, výhodnou koupi může značně prodražit pozdější servis. Čínská elektrokola bývají osazována méně kvalitními motory a bateriemi, které nevydrží tolik nabíjecích cyklů jako značkové. Problém může být také s uplatněním reklamace nebo se servisní sítí.
Doporučit lze nákup různého příslušenství jako jsou světla, láhve, brýle, rukavice, nářadí, batohy a další drobné cyklo doplňky.
Na závěr jeden tip pro seniory. Elektrokolo je težší než běžné kolo, díky tomu má trochu horší stabilitu, což někdy může být problém při nastupování, rozjíždění nebo sesedání.
Na trhu je již elektrokolo trojkolka, například model Elektrické trojkolo Clamber Crefft 24″, které zajistí dobrou stabilu díky dvěm azadním kolům, uvete nákup a stále bude moc být aktivní a sami se pohybovat.
Elektrické trojkolo Clamber Crefft 24″
Je praktické elektrokolo ideální do městského provozu. Dvě zadní kola výrazně zvyšují stabilitu při jízdě a prostorný zadní košík mezi těmito koly umožní snadný převoz nákupu nebo jakýchkoliv jiných věcí.
Návod napsala Šárka Stuchlíková, doplnil Michal Kudrna
Foto kol: výrobci. Úvodní foto: Photo by Julian Hochgesang on Unsplash