V období, kdy okolo nás řádí nebezpečné viry je více než důležité efektivně budovat imunitu. Aby mohl imunitní systém správně fungovat, potřebuje dostatek energie a odstranění nežádoucích faktorů. Podívejte se na 8 způsobů, jak pomoci imunitnímu systému k ještě větší výkonnosti.

1.     Jezte ovoce a zeleninu

Základní poučka, která nikoho nepřekvapí. Na druhou stranu rozhodně patří na první místo, protože zdravá a vyvážená strava je výbornou prevencí celé řady potíží. Hlavní princip spočívá v doplňování klíčových vitamínů a minerálů. Ty se totiž často účastní metabolických drah důležitých pro fungování buněk imunitního systému. Výborným pomocníkem je zejména vitamín C, který se nachází v citrusových plodech, brokolici, jahodách a podobně. Důležité jsou ale také minerální látky, jako jsou zinek, vápník či hořčík.

Jaké druhy ovoce a zeleniny obsahují nejvíce vitamínů a prospěšných látek?

  • brusinky
  • citrony
  • banány
  • jablka
  • paprika
  • brokolice
  • mrkev
  • zelí

2.     Kvalitní vitamínové doplňky stravy

Hlavně v zimních měsících může být složité přijímat dostatek vitamínů a minerálů v běžné stravě. Naštěstí existuje celé řada doplňků stravy, které tento problém pomáhají řešit. Chybu určitě neuděláte, pokud v kritickém období sáhnete po komplexním vitamínovém doplňku. Nezapomeňte na dostatečné doplňování vitamínu C, hořčíku a přidejte například přípravky v obsahem prospěšných omega 3 mastných kyselin.

Dobrou volbou jsou také nejrůznější superpotraviny a doplňky stravy z nich vyrobené.

3.     Dodržujte pitný režim

Buňky imunitního systému cestují krevních řečištěm nebo v rámci lymfatického systému. Pro optimální možnost pohybu v rámci celého těla je důležitý dostatečný příjem tekutin. Denně pijte alespoň 2 litry čisté vody a přidat můžete nejrůznější bylinkové čaje. Vhodné jsou například čaje s echinaceou, rakytníkem, kustovnicí a podobně. Do šálku čaje přidejte trochu zázvoru, citronové šťávy a medu.

4.     Pravidelné cvičení a pohyb

Pro posílení imunitního systému je důležitý také dostatečný pohyb. Během cvičení dochází k rozproudění krve a lymfy, což je jedna z klíčových složek celé imunity. Díky zlepšení cirkulace mohou imunitní buňky rychleji detekovat případný problém a včas zahájit reakci.

Pozitivní dopad má pohyb na čerstvém vzduchu a na slunci, kdy je doplňován vitamín D, který má také svou důležitou úlohu v rámci imunitního systému.

Pozor si však nejdete na nadměrné a příliš náročné tréninky, které mohou imunitu oslabovat kvůli velké zátěží na organismus. Obecně se doporučuje zhruba 3x týdně trénink o trvání zhruba 30 minut. U trénovaných jedinců může být tréninkový objem o něco větší.

5.     Otužování

Pravidelné otužování například ve formě ledové sprchy má pozitivní účinky pro podporu imunitního systému. Teplotu vody snižujte postupně a časem si vytvořte pravidelný návyk. Studená voda napomáhá lepší cirkulaci krve, což opět podporuje obranyschopnost. Ledové sprchy navíc mají pozitivní vliv na kvalitu pokožky či vlasů.

6.     Dostatečný a kvalitní spánek

Během spánku probíhají v těle důležité regenerační procesy. Jistě sami znáte ten pocit, když se špatně vyspíte a na nic nemáte energii. A to je právě ta chvíle, kdy se náchylnost k nejrůznějším onemocněním výrazně zvyšuje. Správná spánková hygiena dokáže výrazně pomoci imunitnímu systému. 

Vytvořte si návyk, kdy budete chodit spát a vstávat každý den přibližně ve stejnou hodinu.

 Nezapomínejte na kvalitní postel, lůžkoviny a klidné prostředí pro spánek.

7.     Eliminace stresu

Stres v nadměrné míře a dlouhodobém trvání nepříjemně ovlivňuje imunitní systém. Výsledkem je vyčerpávání celého organismu, kdy již nezbývá dostatek síly na kvalitní odpověď imunity v případě, že se vyskytne problém a do těla se dostane patogen. Snažte se svou obranyschopnost zbytečně nepokoušet a snižte stres, jak nejvíc to jenom jde.

8.     Život po boku lidí, které máme rádi

Imunitní systém dokážou kladně ovlivnit hormony, které naše tělo vylučuje. Výborným příkladem jsou hormony štěstí endorfiny a oxytocin. Ty se v určité míře uvolňují ve chvíli, kdy jsme po boku milovaného člověka. Podle některých výzkumů tak mají lidé žijící ve spokojeném partnerském soužití odolnější imunitu v porovnání s lidmi osamělými.