Říká se, že spánek je nejsladší na světě. Během spánku naše tělo čerpá novou energii a regeneruje se, proto je pro nás velice důležitý. Snad každý z nás ale někdy zažil nekonečné převalování v posteli, přemýšlení nad tím, co jsme během dne (ne)udělali, co nás čeká zítra, zda jsme na něco nezapomněli a jestlipak jsou venku vidět hvězdy…  a ne a ne usnout.  Než ale sáhnete po prášku na spaní, vyzkoušejte následující tipy.

1. Kvalitní matrace

Výběr správné a kvalitní matrace je základ. Navštivte specializované prodejny a nechte si poradit od odborníků, která matrace či postel je pro vás nejvhodnější a která prospěje vašim zádům i kvalitě spánku.

2. Čerstvý vzduch

V místnosti, kde spíte, by měl být čerstvý vzduch. Vyvětrejte místnost důkladně před spaním a stejně tak i ráno hned po probuzení. Buď nechte mírně pootevřené okno delší dobu, nebo můžete na kratší čas otevřít okno úplně dokořán a nechat proudit čerstvý vzduch dovnitř. V případě pěkného počasí můžete vyndat ven peřiny a nechat je vyvětrat. Večer pak budou příjemně a svěže vonět.

3. Pohyb

Vašemu spánku prospěje pravidelný pohyb. Během dne se snažte udělat něco pro své zdraví. Zvolte aktivitu, která vám bude vyhovovat a denně se jí alespoň 30 minut věnujte. Vydejte se na delší procházku, vyzkoušejte jógu, plavání, pilates, běh. Jemná jógová cvičení můžete cvičit i těsně před spaním, mohou vám dopomoci k lepšímu usínání.

Náš tip >> zapojte se do Výzvy 21, skvělého fitness programu, který vede kouč Tomáš Jehlička. Více o programu naleznete zde, podívejte se na >> Výzva21

4. Pravidelnost

Měli byste své tělo navyknout na pravidelný spánkový režim. Pokuste se uléhat každý den v určitou dobu, usínání tak bude snadnější a rychlejší. Stejně tak se snažte ve pravidelný čas ráno vstávat.

5. Spěte pouze v noci

Odborníci nedoporučují jít spát jindy než v noci. Pokud je to možné, vyhýbejte se spaní přes den, po obědě nebo dlouhému rannímu polehávání v posteli. Nikdo neříká, že si nemůžete během dne na chvíli lehnout s knížkou, pokud to ale podmínky dovolí, snažte se nespat tvrdě během dne, neprospěje to kvalitě vašeho nočního spánku.

6. Lehká strava

Snažte se vyhnout jídlu těsně před tím, než ulehnete do postele. Měli byste jíst jednu až dvě hodiny před spaním. Večer volte lehčí a dobře stravitelné pokrmy, nepřejídejte se. Před spaním se také vyvarujte alkoholickým nápojům, kofeinu a tabákovým výrobkům.

7. Uvolnění

Před spaním se pokuste vytěsnit z hlavy zbytečné myšlenky a starosti. Nezaměstnávejte mozek přemýšlením a řešením problémů, naopak se pokuste uvolnit. Pomůckou může být vnímání vašeho dechu. Zkuste se soustředit na každý výdech a nádech a všímat si, jak se vaše tělo postupně uvolňuje a připravuje ke spánku. Pokud to jen trochu jde, zamezte jakýmkoli ruchům, které by bránili klidnému spánku.