Víno je nádherný nápoj. Říká se, že ve víně je pravda. Nevím, ale určitě vím, že každou lahví vína je nějaký příběh. Příběh jeho vzniku, příběh jeho růstu a péče vinaře o révu, příběhy jednotlivých vinařů. Za vínem jsou také příběhy milovníků vín, kteří neváhají dát za cesty za vínem a jeho poznáním vše, co mají.

Krása vína je nejen v každé láhvi a užívání si krásných chvil s přáteli při pití vína, ať již ve sklípku nebo doma. Ale také krása vinic, krása prostředí vinařských oblastí u nás a ve světě.

Chcete poznat různé příběhy víny, vinice, vinařské oblasti nebo příběhy samotných vinařů? Cestujte a poznávejte. Druhá možnost je číst. Zde je pro vás připraveno 5 tipů knih o víně, které vás zasvětí.
Světový atlas vína

Autoři: Hugh Johnson, Jancis Robinsonová

Nakladatelství: Slovart

Rok vydání: 2015

Počet stran: 400

Základní cena: 1399 Kč

 

Anotace knihy

Světový atlas vína je odborníky na celém světě považován za základní a směrodatnou publikaci pojednávající o víně. Již od svého prvního vydání v roce 1971 se snaží důsledně mapovat veškeré změny, jež v neklidném světě vína neustále probíhají. Také toto vydání zachycuje změny klimatu, výrobních metod, módních trendů a také lokalit pěstování vinné révy. Následkem klimatických změn stoupá ve vinařském světě význam oblastí s chladnějším podnebím.

Světový atlas vína proslul vynikajícím kartografickým zpracováním a toto vydání obsahuje 215 jedinečných map. Vůbec poprvé se dočkaly podrobného zmapování takové dynamicky se rozvíjející vinařské oblasti jako Chorvatsko, Kachetie v Gruziii, Canterbury na Novém Zélandu, Swartland v Jihoafrické republice, severní Virginie v USA a Ning-sia v Číně.

Hugh Johnson a Jancis Robinsonová, dvojice světově uznávaných vinařských publicistů, opět spojili své síly, aby připravili nové vydání svého klasického díla, které by nemělo chybět v knihovně žádného milovníka vín.

Víno

Víno

Autoři: André Dominé

Nakladatelství: Slovart

Rok vydání: 2015

Počet stran: 920

Základní cena: 999 Kč

 

Anotace

Jedná se již o 3. vydání atlasu pro milovníky vína. V této příručce je do jednoho svazku shrnuto vše, co se lze o víně dozvědět. Je to jak průvodce po zemích i oblastech, v nichž se pěstuje vinná réva, tak také ideální rádce při nákupu vína. Každý, kdo se zajímá o víno, zde najde celou řadu praktických informací počínaje pěstováním vinné révy přes základní pravidla degustace až po doporučení, která vína se nejlépe hodí k určitým jídlům. V části, jež se zabývá jednotlivými zeměmi světa, jsou názorně a i pro laika srozumitelně představeny veškeré vinařské oblasti Starého i Nového světa.

Tento přehled je doplněn více než 150 podrobnými mapkami. Spolehlivým průvodcem na někdy poněkud nepřehledných cestách za dobrým vínem budou zájemcům přehledy vybraných výrobců, domén a vinařských usedlostí, jež doprovázejí etikety zajímavých vín.

Kde koupit:

Knihy Dobrovsky | Kosmas | Martinus

Krajinou vína: Cestopis o putování za vínem, příběhy odrůd a pozoruhodnosti vinařských oblastí

Krajinou vína: Cestopis o putování za vínem, příběhy odrůd a pozoruhodnosti vinařských oblastí

Autoři: Václav Žmolík

Nakladatelství: freytag&berndt

Rok vydání: 2019

Počet stran: 168

Základní cena: 249 Kč

Anotace

Autor Václav Žmolík vás provede českými a moravskými vinařskými oblastmi. Seznámí vás s příběhy jednotlivých odrůd, které se na daných místech pěstují a dozvíte se také mnoho zajímavostí z historie a současnosti okolní krajiny a místních pamětihodností. V každé z deseti kapitol je popsána nejen historie dané odrůdy a specifikace oblasti, pro kterou je typická, ale i charakteristika odrůdy a tipy, s jakými pokrmy je vhodné ji kombinovat.

Jsou zde představeni i samotní vinaři, a to včetně našich největších osobností z tohoto oboru. Knihu doplňují barevné fotografie, přehledné mapky oblastí a jmenný rejstřík.

Kde koupit:

Knihy Dobrovsky | Kosmas | Martinus

Dobré rady milovníka vína

Dobré rady milovníka vína

Autoři: Vladimír Železný

Nakladatelství: Mladá Fronta

Rok vydání: 2010

Počet stran: 240

Základní cena: 249 Kč

Anotace

Víno je nápojem, který se u nás těší stále větší oblibě. Bohužel ne každá láhev ukrývá skutečně kvalitní víno. A i ta musí být náležitě vychlazena a podávána ke správným pokrmům. Autor, sám znalec a milovník vína, nabízí ve své knize rady, jak víno správně vybírat, podávat a vychutnávat. Zároveň se projdeme (nejen)po italských, francouzských a českých vinicích a ochutnáme také místní speciality. Přestože kniha není určena profesionálním degustátorům a sommelierum, není vyloučeno, že někteří čtenáři se jimi po přečtení stanou. Otevřete víno a se sklenicí v ruce objevujte…Na zdraví!

Kde koupit:

Knihy Dobrovsky | Kosmas | Martinus

Poradce vínomila: Jak si vždy vybrat to správné víno

Poradce vínomila: Jak si vždy vybrat to správné víno

Autoři: Catherine Coleová

Nakladatelství: Slovart

Rok vydání: 2015

Počet stran: 256

Základní cena: 499 Kč

Anotace

Většina lidí má sice víno ráda, vadí jim však složitý proces jeho výběru. Proto se mnozí neustále vracejí ke svým starým osvědčeným značkám. Tím však sami sebe ochuzují o nové zážitky.

Snahou autorky této knihy je naučit nás snadné orientaci ve světě vína a přiblížit nám tak jeho poklady. Proto se odvrací od způsobu uspořádání většiny obchodů s vínem a vinných lístků – tedy podle zeměpisné oblasti – a místo toho nám nabízí systém 10 nejběžnějších stylů vína, s nímž se lze v této složité oblasti snadno orientovat. Snaží se přitom používat co nejjednodušší jazyk doplněný řadou uživatelsky přehledných grafů a symbolů, jež ještě víc ulehčují orientaci.

Kde koupit:

Knihy Dobrovsky | Kosmas | Martinus