Toužíte v těchto horkých dnech po úžasném osvěžení? Co takhle pravý ovocný ledový koktejl. Se smoothie mixérem jej připravíte během chvilky.

Výrobě ovšem přechází výběr správného mixéru, na který se detailně zaměříme a poradíme.

Hlavní otázky před výběrem smoothie mixéru

Než se pustíme dokoupit takto specializovaného mixéru, měli byste si rozmyslet pár věci:

 • Jak často budete mixér používat?
 • Kolik máte dostupných financí?
 • Pro kolikačlennou rodinu mixér kupujete?

Pro časté používání je důležitá kvalitní konstrukce a odolný materiál. Pokud použijete přístroj dvakrát za 14 dní, bohatě postačí mixér s plastovou nádobou.

Při mixování vícekrát týdně, bystě měli rozhodně zvážit cenově dražší varianty v podobě nádob z nerezu. Od toho se samozřejmě odvíjí i cena, kterou jste ochotni zaplatit za pořízení.

Rozdíl smoothie od klasického mixéru

Klasické mixéry můžeme rozdělit do dvou skupin na stolní a tyčové. Tyto přístroje mají několik výhod, ale i záporů. Pokud hledáte mixér přímo pro výrobu smoothie, klasické zřejmě nevyužijete, a proto je ani nemá cenu kupovat.

Klasický mixér stolní má více funkcí, jako je například mixování polévek, omáček nebo zmrzliny. Jeho předností je hlavně vyšší výkon, který je většinou vyšší než u mixérů pouze na smoothie.

Mixéry tyčové jsou určeny na kaše, polévky. Výhodou je malé provedení a lze mixování provádět přímo v hrnci nebo takřka v jakékoliv nádobě.

My se však podíváme, na výběr mixéru přímo pro smoothie.

Co je smoothie mixér

Možná je to pro někoho otázka zbytečná, nicméně v první řade se podíváme, co to vůbec smoothie a smoothie mixér je.
Smoothie je ovocný nápoj, vytvořený ze zcela syrového ovoce. Obsahuje mnoho vitamínů a živin. Další přísadou může být led, sladidlo nebo mléčné produkty.

Vytvořit lze jakékoliv ovocné koktejly, které oceníte hlavně v horkých dnech na jaře a v létě. Nebojte se vyrábět smoothie po celý rok, jen recepty přizpůsobte aktuální nabídce čerstvé zeleniny a ovoce na trhu nebo obchodech.

Co smoothie mixér umí

Smotthie mixéry umí dokonale rozmixovat jakékoliv ovoce nebo zeleninu. To není vše, umí také zvládat dětské výživy, krémové polévky nebo oříšky u výkonnějších mixérů.

Hlavní výhodou je vysoký výkon, který u některých typů dosahuje až 1 000 W, proto umí z ovoce dostat maximum se zachováním živin a vitamínů.

Velikou výhodou je, že obsahují mixovací nádoby, které pouze vyjmete a můžete si lahodný koktejl odnést s sebou, třeba do práce nebo na výlet.

Co je to smoothie

Smoothie je skvělý zdravý a osvěžující nápoj s jednoduchou přípravou a nekonečným množství možných kombinací přísad a ingrediencí.

Smoothie je ovocno-zeleninový nápoj, hustější, ale krémové konzistence. Základem pro přípravu smoothie je čerstvé nebo mražené ovoce a zelenina v různých kombinací. K nim se přidávají další složky, jako jsou různá rostlinná mléka ( kokosové, mandlové … ), ořechy, chia semínka proteiny, led a jiné doplňky.

Název smoothie je odvozen z anglického slova „smooth“, které se dá přeložit jako „krémový, hedvábný nebo jemný“. Ano, a takové má být správné smoothie. Více o smoothie a různých receptech se dočtete na webu smoothiemix.cz 

Parametry smoothie mixérů

Při výběru takovýchto zařízení je třeba hledět na několik základních parametrů, podle kterých se orientovat. Jde o technické údaje:

 • Výkon
 • Rychlost
 • Nádoba a její objem
 • Materiál

Výkon

Hlavním parametrem každého mixéru je výkon. Jinak tomu není ani u zařízení na výrobu smoothie. Jejich výkon, u těch nejlevnějších začíná na 350 W. Ty dražší mají až 1 600 W.

Obecně platí, že s mixéry o výkonu do 600 W se nedají tak dobře použít pro mixování například ořechů, které je lepší předtím rozmačkat nebo dát do vody. Menší problémy mohou nastat i s ovocem wiki nebo jahodami (zůstávají viditelná zrníčka).

Pokud tedy máte dostatek financí a chcete, aby Váš smoothie mixér uměl opravdu vše, sáhněte raději po dražší variantě, s výkonem alespoň 1 000 W.

Rychlost

Většina přístrojů na smoothie má pouze jeden rychlostní stupeň. To na běžné používání plně dostačuje.

Pokud chcete, aby Váš koktejl či jiný ovocný nápoj byl naservírován co nejrychleji, existují i varianty s více rychlostními stupni. Většinou kolem tří. Tomu náleží i cena, která je vyšší, ale pro většinu určitě nic nereálného. Cenová kategorie smoothie mixérů s třemi rychlostmi činí od 2 000 Kč do 5 000 Kč.

Nádoba a její objem

Mixování probíhá v kvalitní nádobě. Velikou výhodou smoothie zařízení je, že po dokončení lze nádobu vyjmout, zaklopit víčkem a použít jako hrnek, či obdobu termosky a přenášet kamkoliv.

Některé druhy dokonce nabízí nádob více. Využijí se hlavně ve vícečlenných rodinách. Součástí každého smoothie mixéru je i druhá přenosná nádoba.

Nádoba má objem 0,6 l. U lepších modelů pak až 1,3 l.

Materiál

Kvalita záleží také hlavně na zpracování a materiálu. Od toho se odvíjí i životnost mixéru, která u méně kvalitních typů může být pouhé pár týdnů či měsíců.

Může se jednat o provedení z plastu nebo z více odolného nerezového materiálu, který vydrží mnohem víc, ale také za mixér více zaplatíte.

Co do smoothie? Náš tip je Blendea

Na smoothie je skvělá je rozmanitost a nevyčerpatelné množství různých kombinací surovin. K ovoci, zelenině, mléku nebo vodě či ledu můžete přídávat do mixéru další suroviny, které dále zvýší jeho přínos pro vaše zdraví. Náš tip: Vyzkoušejte Blendea SUPERGREENS

Blendea SUPERGREENS je zelená směs, která obsahuje prémiové BIO superpotraviny: mladou pšenici, chlorellu, zelený ječmen a spirulinu. Do smoothie se skvěle hodí. Zkuste třeba tento recept:

• 150 g mraženého lesního ovoce • 1 hrst baby špenátu • ½ olopaného banánu • 150 ml vody • 1 lžička Blendea SUPERGREENS • 1 lžička agáve sirupu (dle potřeby). Mixujte, dokud směs není tekutá a bez větších kousků ovoce či listů. Přelijte do skleničky, dozdobte a nechte si chutnat.

Budou se hodit – Slevové kupóny: 100usetrim (sleva 100 Kč), 10usetrim (sleva 10%). Kód zkopírujte a použijte v košíku při nákupu na Blendea.cz 

Příslušenství ke smoothie mixérům

Kromě samotného mixéru se běžně v balení dodává i příslušenství. Většinou další nádoba určená k přenášení, víčko na pitý a utěsňovací víčko.

Cenové kategorie smoothie mixérů

Pro každého je určitě rozhodující cena. To neplatí je u výběru mixérů, ale u jakéhokoliv produktu. Investujeme-li více peněž, logicky požadujeme i vyšší kvalitu výrobku.

Ceny smoothie mixérů lze rozdělit do několika kategorií po tísícovce:

 • Do 1 000 Kč
 • 1 000 – 2 000 Kč
 • 2 000 – 3 000 Kč
 • 3 000 – 4 000 Kč
 • Nad 4 000 Kč

Kupujeme-li mixér na smoothie do 1 000 korun, musíme počítat i s nižšími parametry. Výkon takto levných přístrojů dosahuje pouhých 300 W, objem nádoby nepřesahuje hodnotu 0,6 l.

Pro někoho jsou mixéry za pár stovek plně dostačující, hlavně tam, kde se použijí cca 2x do měsíce. Pro ty náročnější jdou ceny výš.

Do 2 000 korun se vejdou již smoothie mixéry s výkonem krásných 500 až 1 000 W, s objemem nádoby až 1 l. tuhle variantu volí většina jako zlatou střední cestu.

Pro ještě náročnější a veliké rodiny s častou výrobou ovocných koktejlů jsou připraveny přístroje, které pořídíte od 2 000 až do 4 000 korun, ty nejlepší i za víc.

V takovémto případě získáte skvělý výkon 1 200 – 1 800 W a nádoba pojme až 2 litry tekutiny.

Nevýhodou může být u některých značek vyšší hlučnost.

Doporučení pro smoothie mixéry

Pokud uvažujete o koupi smoothie mixéru na výrobu ovocných koktejlů, nezapomeňte, že již existuje celá řada.

V první řase je důležitá cena, kterou jste ochotni za přístroj zaplatit. V řádu stovek naleznete mixéry s menším výkonem a objeme nádoby. V řádu tisíců ( 2 nebo 3 tisíce Kč ), se dají sehnat mixéry o slušném výkonu.

Jestli je tedy smoothie pro Vás ideální, například pro Vaše děti a přátelé, je lepší investovat více. Doporučujeme za mixér dát kolem 2 000 Kč, kdy se dá vybrat již přístroj s krásnými parametry a odolnou konstrukcí.

mixér Concept SM3390

Set obsahuje mixér + chopper 1200 ml s dvojitým nožem + mlýnek na koření a kávu + 3 mixovací nádoby: bílou o objemu 570 ml, černou o objemu 570 ml a červenou o objemu 400 ml. 

Příkon: 700 W

Cena: 1799 Kč

mixér Catler PB 4011

Vyjma 1 stupňové regulace rychlostí je obdařen rovněž funkcí pulz pro rychlé mixování a drcení tvrdších kousků. V balení s mixérem Catler PB 4011 je také i Přenosná láhev.

Příkon: 900 W

Cena: 1890 Kč

mixér ETA Blendic Premium 4011 90000

maximální otáčky 23000 ot/min, počet rychlostí 3, objem nádoby 0,7 l, materiál nádoby tritan, vhodné na drcení suchých plodů, smoothie a drcení ledu, přenosná láhev, počet nádob 4 ks

příkon: 1000 W

cena: 2299 Kč

Infografika – jak vybrat smoothie mixér

infografika - Jak vybrat smoothie mixér

Nejoblíbenější mixéry dle Heureka.cz

 

Náš tip: dva smoothie mixéry do 1000 Kč

Smoothie mixér SENCOR SBL 2211GR

 • Vhodné pro: Smoothie a Polévky
 • Příkon 500 W
 • Speciální funkce: Pulzní funkce
 • Zároveň v balení: Přenosná láhev

Mixér je nabízen v různých barvách.

 

Smoothie mixér SENCOR SBL 7178BK

Ten má už pořádnou sílu a více možností:  800 W, počet rychlostí 2, objem nádoby 0,6 l, materiál nádoby plast – tritan, mixování bez přístupu vzduchu, pulzní funkce a přednastavené programy,

vhodné na smoothie a drcení ledu,

přenosná láhev, počet nádob 2 ks

Náš tip: 3× smoothie mixér pro náročné

Mixér Sage BPB620

 • Unikátní nožový systém Kinetix & výkonný motor (1 000 W)
 • Odolná kovová hřídel
 • Hrnky vyrobené z patentovaného plastu (lze omývat v myčce na nádobí

Příslušenství mixéru se skládá ze dvou hrnků na smoothie s objemem 500 ml a jednoho 700ml maxi hrnku.

Mixér Tefal BL181D31 Freshboost

Technologie Tefal Nutrikeep™, která je součástí Smoothie vakuových mixérů FreshBoost, vzduch doslova vysaje z nádoby a zlepší tak kvalitu mixovaných potravin.

Stolní mixér příkon 800 W, počet rychlostí 4, objem nádoby 0,6 l, materiál nádoby plast, mixování bez přístupu vzduchu, vhodné na drcení suchých plodů, smoothie a drcení ledu, přenosná láhev, počet nádob 2 ks

Mixér NUTRIBULLET Extraktor 600 W

Stolní mixér Nutribullet je výkonný, odolný a při nezabere mnoho místa v kuchyni. Lehce rozdrtí ty nejtvrdší a nejodolnější suroviny jako semínka, slupky, ořechy, mražené ovoce nebo led.

příkon 600 W, maximální otáčky 20000 ot/min, objem nádoby 0,7 l, materiál nádoby tritan, pulzní funkce, vhodné na drcení suchých plodů, smoothie, zeleninové pyré a drcení ledu, přenosná láhev, počet nádob 3 ks

Závěrečné shrnutí

Když se na mixování v kuchyni podíváme v širších souvislostech můžeme mixéry rozdělit na několik typů:

 • Stolní mixéry
 • Tyčové mixéry/ Ruční mixéry
 • Smoothie mixéry
 • Sekáčky a drtiče

S tím, že se nám některé kategorie budou překrývat, respektive, že určitý typ zvládne to samé jak jiný typ, jen potřebuje například větší výkon.

Tyčové mixéry

Necháme li stranou sekáčky a drtiče ( výkonné stolní mixéry to také zvládnou ), tak tyčové mixéry výborně poslouží v kuchyni při vaření, můžeme je ponořit do hrnce přímo na sporáků. Jejich použití je velmi snadné, jsou lehké do ruky. Jsou navrženy pro občasné použití a mixování měkkých potravin. Smoothie s nimi jde také umixovat, ale bude trochu hrubší a zkoušejte to je občas, aby tyčový mixér vydržel i na další použití.

Smoothie mixéry

Následuje skupina smoothie mixérů. Jejich největší výhodou jsou u většiny modelů jejich cena a nádoba, která se většinou zavřít víčkem, a tak ji lze velmi snadno přenášet. Ty z vyšším výkonem a většími otáčkami zvládnou i častější použití, příležitostně i nějakou tu pomoc při vaření ( mix polévky nebo omáčky ).

Stolní mixéry

Stolní mixéry mají většinou výkon vyšší ( nad 1000 W ) , mají možnost regulace otáček nebo různé programy pro mixování. Jsou vybaveny velkou nádobou ( okolo 1,2- 2 l ) a další příslušenství. Zvládnou časté použití a hrubější použití. Možné mixování i ledu, tvrdších potravin ( oříšků a pod. ) Jejich využití v kuchyni je zkrátka univerzálnější. Chcete si vyrábět smoothie každý den? Máte větší rodinu? Chcete použít mixér i na jiné vaření než jen na smoothie? Zvolte stolní mixér.

Cenově je stolní mixér sice výrazně dražší, ale zastane daleko více práce, je výkonnější a odolnější.

 

Když to rychle shrnu, mohlo by doporučení pro mixér pro smoothie vypadat následovně:

Občasně (2× týdně ) – výkon do 500 W, cena do 1000 Kč: smoothie mixér Sencor, Concept, Domo

Častěji ( 3-4× týdně ) – výkon 500-1000 W, cena 800 – 3000 Kč: smoothie mixér Sencor, ETA, SEGA, Silvercrest

Velká rodina, denně – výkon 1000 a více W, cena 3000 – 25000 Kč, ideálně zvolit výkonný stolní mixér.: ETA, Tefal, Nutribullet, Sage, G21, Sencor, Catler, KitchenAid, Vitamix

Náš tip: 3× výkonný stolní mixér

Stolní mixér ETA Vital Blend Digi II 1100 90010

Multifunkční stolní mixér s příkonem 1500 W mixuje, seká, drtí – ideální pro nápoje, smoothie, omáčky, polévky, pomazánky, přesnídávky a zmrzliny. Otáčky až 30000 za minutu.

6 programů pro: příprava smoothie, příprava ovocných a zeleninových pyré, příprava mléčných koktejlů, sekání ořechů, másel a ledu

Stolní mixér Tefal BL985A31 Ultrablend Boost Vacuum

Stolní vakuový mixér s unikátní technologií Tripl’Ax Pro, která využívá 6 nerezových nožů s rychlostí otáčení až 400 km/hod., pro dokonale jemné namixování surovin.

Má snadnou a rychlou obsluhu pomocí digitálního displeje s dotykovým ovládáním, který umožní zvolit jeden z 10 automatických programů pro přípravu různých nápojů, polévek, omáček a dalších mixovaných potravin.

Inovativní technologie NutriKeep před mixováním odstraní veškerý vzduch z nádoby, díky čemuž se minimalizuje oxidace surovin a zamezí se ztrátě jejich kvality.

Stolní mixér Vitamix A2500 černý

Výkonný a velmi univerzální stolní mixér. Otáčky až 37 000 ot/min, deset rychlostí, řada přednastavených programů.

 • Mixuje dokonale hladce (smoothies, fresh, šťávy aj.). Zkapalní jakékoli suroviny (listy, natě, mikro vláknina). Seká a krouhá libovolné kousky (zelí, cibule, ořechy).
 • Šlehá a emulguje (šlehačka, majonéza, krém atd.).
 • Připravuje horké polévky (nepotřebujete žádný vařič). 
 • Mele mouku a semínka (hladkou, hrubou i lámanku). 
 • Drtí, strouhá i mele (káva, strouhanka, maso apod.). 
 • Hněte těsto na pečivo (domácí pizza i chléb aj.). 
 • Vyrábí zmrzlinu i sorbet (mražené dezerty a šejky).
 • Stlouká (skvělé a zdravé domácí máslo).

Navíc má: Auto detekční technologii, která slouží pro bezdrátové připojení přídavných zařízení (NFC) automaticky nastavuje programy a maximální časy mixování podle velikosti nádoby. 

Značka Vitamix, to je pojem. S nadsázkou se dá říci: Kdo chce něco v mixování znamenat, musí mít Vitamix.

Upozornění: všechny uvedené ceny byly platné 17.10.2019 na alza.cz
Ceny se mohou měnit a v různých obchodech se mohou lišit.