Jak vybrat novou kuchyň

Jak si poradit s výběrem nové kuchyňské linky? Dosluhuje vám vaše stará kuchyňská linka a vy pomalu přemýšlíte o nové? Potom asi základní myšlenkou, ale velmi důležitou budou finance, které můžete do nového snu investovat. Měli bychom však počítat s určitou rezervou, může se stát, že se rozpočet o něco navýší.

Důležitá je určitá představa, jaký tvar by měla kuchyňská linka mít, ideální je si udělat nákres a poměřit dispozice určené pro linku.

Dále nás čeká zamyšlení u koho kuchyň zakoupíme. Velká část lidí zamíří do velkoobchodů, nebo do menších prodejen s nábytkem, kde jim nějaká sestava padne do oka, ale málokdo řeší kvalitu materiálu jako cenu.

Lepší variantou je navštívit více kuchyňských studii, kde nám zkušení kuchyňští návrháři se vším rádi a ochotně poradí a pomohou. Sestaví nám grafický 3D nákres, zakomponují spotřebiče, udělají cenovou nabídku, vyberou zvolený tvar, pomůžou vyřešit instalatérské a elektrikářské práce. Je opravdu lepší navštívit alespoň dvě kuchyňská studia, abychom mohli porovnat nabídky.

Ale co vědět, než se náš sen stane skutečností?

Kuchyně - Tempo Kondela - Jura
Kuchyně – Tempo Kondela – Jura

Korpus kuchyně

První volba spočívá ve vybraném materiálu. Asi nejpoužívanější je dýhovaná deska. Je o něco dražší, ale materiál má vlastnosti dřeva a textura je originál dřeva samotného. Dále nejvíce je používané lamino, na údržbu nenáročné, cenově přijatelné, používá se hlavně na korpusy a také na levnější provedení kuchyňských sestav. Zde se může lamino objevit jak na korpusu, tak dvířkách i pracovních deskách.

Lamino se vyrábí ve spoustě dekorů, buď barevná provedení nebo imitace dřeva. Ale u provedení jsou jak klady tak i zápory. Korpus má dekorativní hrany, například ABS ty jsou spíše u kvalitních linek nebo z dekoračního papíru, ty jsou spíše u levnějších variant.

Kvalita se pozná i v tloušťce, ty kvalitnější mají 18 mm a ty méně kvalitní 16 mm i méně. Je vždy lepší volit silnější desky, skrz životnost a celkovou stabilitu kuchyně.

Vhodný materiál dvířek

Je to asi ta příjemnější část při výběru. Dvířka dodají celkový šmrnc a originalitu kuchyně. Tedy se musíme rozhodnout jaký materiál si vybereme.

Můžeme vybírat z široké nabídky folií z PVC, které jsou výhradně určené na dvířka, z těch klasických jako je

  • olše
  • buk
  • jilm

nebo ty exotičtější jako je

  • zebrano
  • wenge.

Ale také se dělají folie jabloň, třešeň, dub atd. Dělají se v různých odstínech.

Další variantou je lamino, levnější varianta s širokou škálou barevnosti nebo imitací dřeva. Jsou však méně odolná vůči poškození, nedají se opravit. Jsou náchylnější vůči vlhkosti.

Kuchyně - Casarredo - Smile
Kuchyně – Casarredo – Smile

Dvířka z dýhy

Dvířka z dýhy jsou masivnější a z kvalitního materiálu. Dýha je levnější varianta než klasický masiv a také lehčí, tím odlehčuje celkové stabilitě kuchyně. Opět má široký výběr provedení, ať už imitaci dřevin od těch klasických jako je olše, třešeň, buk, tak i exotičtější. Tím je wenge a zebrano.

Dýha se dále upravuje jako je lakování nebo moření. Výhodou těchto dvířek je přírodní materiál, dřevo se dá různě ohýbat do oblouků. Kuchyně působí rustikálně a dodává určitou patinu. Nevýhodou je vyšší náročnost na údržbu a finančně se nachází trochu někde jinde.

Nejčastěji však používaná jsou dvířka materiálu lak. Lak se stříká přímo na dvířka, lakuje se z obou stran ve více vrstvách. Musí projít fází tmelení a broušení. Můžeme si vybrat mezi vysokým leskem nebo hlubokém matu.

  • Lesklá dvířka jsou skoro jako zrcadlo, odráží se v nich světlo. Asi nevýhodou je, že je na nich vidět každý otisk.
  • Lakovaná dvířka jsou na údržbu jednodušší než ostatní typy.
  • Dvířka mohou být také prosklená.

Profily dvířek

Jsou dvířka buď hladká se zaoblenými hranami. Tady hodně platí pravidlo o jaký typ kuchyně se jedná. Hladká se spíše hodí do moderních kuchyní. Se zaoblenými hranami do těch klasických, se složitějšími profily se často používají u rustikálních kuchyní.

SHIELD Konzola #239 palisandr
SHIELD Konzola #239 palisandr

Pracovní deska důležitý prvek kuchyňské linky

Nyní se zaměříme na pracovní plochu. Ta by měla být rozdělená na

  • umývací, kde bude zabudovaný dřez, myčka.
  • varné centrum, se zabudovanou varnou deskou, mikrovlnou troubou, troubou a odsavačem par.

Standardní výška od podlahy je 91 cm, dělají se nižší i vyšší, to už ale záleží na výšce zákazníka.

Souvislá plocha by měla být alespoň 100-120 cm pro pohodlnou přípravu jídel. Měla by být situovaná mezi dřezem a varnou deskou. Nesmí chybět další odkladné plochy.

Je řada materiálů, které se používají na pracovní plochu. Musíme pamatovat, že by měla působit pěkným dojmem a pamatovat na materiál, který bude odolný a vydrží co nejdéle.

Pracovní deska může mít různou tloušťku, liší se v použitém materiálu.

Nejčastější je laminátová, doporučuje se 28-30 mm. Krásné provedení je ze žuly, hodně odolný, přírodní materiál. Její tloušťka se doporučuje 30 mm.

Úchytky dvířek

Nyní se zaměříme na úchytky dvířek. Při výběru nesmíme dbát pouze na praktičnost. Měli by se hodit k celku kuchyně. Dbát bychom měli na velikosti, aby nám vyhovovaly do ruky. Dále záleží jak budeme všechny skříňky otevírat. Například malé skřínky se budou otevírat jinak, než výsuvné kontejnery.

Chladnička kombinovaná BEKO RCSA 365 K30XP
Chladnička kombinovaná BEKO RCSA 365 K30XP

Set spotřebičů trouby a indukční desky ELECTROLUX EOB 43410OX + EHH 6240 ISK
Set spotřebičů trouby a indukční desky ELECTROLUX EOB 43410OX + EHH 6240 ISK

Komínový odsavač par Bosch DWK098E50
Komínový odsavač par Bosch DWK098E50

Vestavná myčka nádobí Candy CDIM 5136
Vestavná myčka nádobí Candy CDIM 5136

Zbývají nám vybrat vhodné spotřebiče, drátěný program, výběr osvětlení kuchyňské linky. Při výběru spotřebičů bychom měli předem vědět, zda budeme chtít klasické spotřebiče volně stojící nebo vestavěné.

V kuchyňském studiu, při grafickém zpracování, počítají s oběma variantami. A je jenom na vkusu a dispozičních možnostech kuchyně.

Drátěný program

Sem patří závěsné košíky, police, držáky nožů, odkapávače, držáky sklenic a další. Tady opravdu záleží na každém, jak si kuchyňskou linku vyšperkuje a dodá ji praktičnost.

Osvětlení

Můžeme si zvolit osvětlení přímo pod horní skříňky nebo bodová světla do rampy kuchyňské linky.

Na závěr pár užitečných rad. Je spousta možností, jak si nechat navrhnout kuchyňskou linku. Neměli bychom však zapomenout, aby nám vyhovovala ve všech směrech. Je důležité, abychom měli dostatek úložného prostoru, avšak skříňky nebyly natolik hluboké, že by nám dalo hodně práce vydělávání nádobí. Ideální hloubka spodních skříněk by měla být 50 cm a horních 15-30 cm.

Po výběru kuchyňského studia, které nám bude nejlépe vyhovovat, nikdy neskládejte celou finanční částku. Vždy je dobré se dohodnout na určité záloze před instalací kuchyně a zbylou část zaplatit po řádně odvedené práci.